Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 24 milyonun açlık sınırında yaşadığı bir dönemde, Ukrayna’dan sonra Suriye’ye askeri harekat başlatması, Rus devleti içinde ve kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Ülkenin etkin yayın organlarından Moscowsky Komsolomet (Moskova Gençliği), Suriye’deki gelişmelere tepki gösteren 10 Rus generalin Putin tarafından istifaya zorlandığını bildirdi.

Gazete, dünkü nüshasında ise, Putin’in son olarak Rus istihbarat teşkilatı FSB’nin Çeçenistan’daki uzantısının Başkanı Sergei Depyatov’u görevden aldığını duyurdu. Prof.Dr.Aygün Attar Rusya’nın içindeki durumu ‘Afganistan sendromu’ olarak yorumladı ve Sovyetler’in Afganistan müdahalesinden sonra çökmesi gibi, Rusya Federasyonu’nun sonunu Suriye harekatı getirecek dedi.

ÇARESİZ DURUM

Kremlin’in önde gelen destekçilerinden Yakındoğu ve Orta Asya Enstitüsü Başkanı Semyon Bagdasarov’un, “Türkiye’ye karşı Rusya, olabildiğince ABD’ye yaklaşmalıdır. Çünkü, ABD Başkan Yardımcısı Biden son olarak Türk yönetimine, Suriye’deki Kürt mevzilerini bombalamayın demiştir. Bu uyarı, Rusya ile ABD’nin, Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerine karşı ortak hareket etme imkânını doğurmaktadır” açıklaması dikkat çekti. Gelişmeleri yakından izleyen Avrasya uzmanı Giresun Üniversitesi Rektörü, Prof.Dr.Aygün Attar, Bagdasarov’un dünkü açıklamasının, aslında Moskova’nın Türkiye karşısında yaşamakta olduğu çaresizliği gösterdiğini belirtti. Prof.Dr. Attar, Rus ordusu içindeki hoşnutsuzluğun, Putin tarafından sürdürülen tasfiyelere rağmen sürdüğünü de vurguladı.

PARÇALANACAKLAR

Prof.Dr. Aygün Attar, Rusya’da muhalefetin, “aklı başında-ılımlı” unsurların Putin’in izlediği stratejiye direnmeye başladıklarına dikkat çekti. Özellikle ekonomideki teknokratların, kriz içinde bu ölçüde pahalı bir operasyona kalkışmanın ülkeyi çok büyük bir kaosa sürükleyebileceğini ısrarla belirttilerini de hatırlatan Prof.Dr.Attar, gelişmeyi şöyle yorumladı: “Rus devleti tarihinin hiç bir döneminde tek parçalı bir devlet olmamıştır. Suriye sonrasında devletin kamuoyunun içinde artan bir ‘Afganistan sendromu’ ile karşılaşıyoruz. Sovyetler Birliği 1979 yılında, o zamanki Kabil yönetiminin çağrısı üzerine o ülkeyi işgal etmiş, savaş yenilgi ve Sovyetler’in yıkılmasıyla sonuçlanmıştı. Putin rejiminin Suriye macerası da benzer bir endişe içinde değerlendiriliyor. Benim de kişisel düşüncem, Rusya’nın Suriye’deki tutumunu sürdürmesi halinde, yakın gelecekte bu kez Rusya Federasyonu parçalanacak. Devlet içinde yaşanılan tasfiyeler, Kremlin’deki güçler mücadelesinin çok sert sürdüğünü gösteriyor.”