Kültür-Sanat Yayınları'ndan çıkan Süleyman Yeşilyurt'un 'Türkiye'nin Büyük Masonları' kitabında, ünlü Türk masonları anlatılıyor.

Masonluk dünyasının gizeminin aralandığı kitapta, 9'ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in masonluğundan da bahsediliyor.

KİTAPTAKİ 'MASON' DEMİREL

Şu satırlar, kitaptan Demirel'le ilgili bölümden alındı:


'15 Şubat gününde Ankara vadisindeki bilgi locasında tekris (insiye) edilerek masonluğa kabul edilmiştir. 12 Mart 1957 gününde refik (kalfa) derecesine oy birliği ile yükseltilmesi kabul olunmuştur. Devlet Su İşleri Genel Müdürü olduktan sonra, kayıtlı bulunduğu bilgi locasına sürekli devam etmemiştir.'

LOCA'YI BÖLDÜ
Süleyman Demirel'in önce Adalet Partisi genel başkanlığı, ardından başbakanlığı gündeme gelince, çıkan söylentiler üzerine Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, onun mason olmadığına dair belge verir ve spekülasyonların önü alınır. Dışardaki tartışma bitmiştir ama bu defa masonluk dünyası kaynamaya başlar. Yoğun tartışmalar, restleşmeler yaşanır. Sonunda Büyük Loca ikiye bölünür. Muhalifler ayrılıp, kendi localarını kurarlar.

'BÜYÜK ÜSTAD'IN İTİRAFI

Demirel'e 'mason değildir' belgesini, dönemin büyük üstadı Enver Necdet Egeran vermiştir. Egeran, belgeyi neden verdiğini, yakınlarına şöyle açıklar:

Doğru, verdim. Bir kardeşimizin önünü açmak istedim. İkbali için buna ihtiyacı vardı. Ancak bu açıklama muhalifleri tatmin etmez. Ne yani, bizim dünyamız kirli bir dünya mı? Böyle bir belgeyi vererek bir anlamda onu aklamış olmuyor musunuz? Biz kirli miyiz ki, aklanalım' eleştirileri yükselir. Egeran'ın eleştirilere samimi cevabı, 'Bunu düşünmemiştim' olur.

ahaber