Ankara'ya Şehit Acısı Düştü: Uzman Çavuş Ramazan Merzifonoğlu Vefat Etti Ankara'ya Şehit Acısı Düştü: Uzman Çavuş Ramazan Merzifonoğlu Vefat Etti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankaralı binlerce şoför esnafının bir araya geldiği “Ankara Şoför Esnafı Buluşması”nda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, yapımı Büyükşehir tarafından gerçekleştirilen taksi ve dolmuş durakları için teşekkür ederek, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza huzurunuzda teşekkürü borç biliyorum” dedi.
         
Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda güzel bir örnek teşkil ettiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, “Mimari dokusuna uygun, estetik ve kullanışlı dinlenme yerleri inşasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bu çalışmayı takdir ediyorum” diye konuştu.
 
-ESNAF BAŞKANI’NDAN DA TEŞEKKÜR
         
ATO Congresium’da düzenlenen ve 5 bine yakın taksi, minibüs, servis ve özel halk otobüsü şoför esnafının bir araya geldiği “Ankara Şoför Esnafı Buluşması”na Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Oda başkanları katıldı.
         
Büyük buluşmanın ilk konuşmasını yapan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, Başkent’teki taksi duraklarının yüzde doksanının Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendiğini ve minibüsçü esnafı için de yeni dinlenme yerleri yapımı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Otobüslere de istedikleri zaman dinlenebileceği, zamanını burada geçirebileceği, 5 yıldızlı yazıhaneler yapıldı. Tüm buralarda elektrik var, doğalgaz var, dolayısıyla alt yapısı sağlam. Bunun için Başkanımız Melih Gökçek'e teşekkür ederiz.  Ayrıca,  Ankara’da yapımı gerçekleştirilen asfalt, köprü, alt-üst geçit gibi yol hizmetleri  trafiği bayağı rahattı. Bunlardan dolayı da Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e tüm şoför esnafı arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.
 
-BAŞKAN GÖKÇEK: “TÜM TALEPLERİNİ BAŞBAKANIMIZA İLETİYORUM”
         
21 yıldır yürüttüğü Büyükşehir Belediye Başkanlığı boyunca şoför esnafıyla “kol kola, can cana ve gönül gönüle” olduklarını anlatan Başkan Melih Gökçek de “Bu arkadaşlarımız hiçbir zaman ne beni üzdüler ne de ben onları üzdüm. O yüzden birbirimizden razıyız değil mi arkadaşlar?” diye sordu. Salonu hınca hınç dolduran şoför esnafının “evet” demesinin ardından, “Ankara seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde açıklamasını sürdüren Başkan Gökçek, şunları söyledi:
         
“Şoför esnafımız, belli istek ve taleplerini bana ilettikleri zaman ben de Başbakanımıza bunları iletmeyi görev adlettim. Başbakanımızdan da birçok müjdeler alacaksınız, buna inanıyorum. Sayın başbakanımızın ilk defa duyduğu taleplerin de var. Onların da seçimden sonra mutlaka değerlendirileceğini düşünüyorum. Bütün bu isteklerin ve taleplerin yapılabilmesinin tek yolu var Türkiye’de istikrarın devam etmesi. Bunun da şoför esnafımızın desteğiyle olacağına inanıyorum. Her zaman söylüyorum; şoförler kimin yanındaysa, siyasette o başarılı olur. Biz size güveniyoruz.”
 
-BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN MÜJDELER
       
  Başkan Gökçek’in ardından kürsüye sloganlar eşliğinde gelen Başbakan Davutoğlu, şoför esnafına 6 maddelik müjdelerini sıraladı.

Şoför esnafının Ahilik Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Davutoğlu, ilk müjdesini “Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz, ÖTV'nizi biz ödeyeceğiz. Yani bir seferliğine değil, 2016 sonuna kadar yenilemeniz halinde ÖTV'niz bizden. Son teknolojiyle donanmış, güvenli, konforlu araçlarda hizmet vereceksiniz, araç stoğunun yenilenmesiyle vatandaşlarımız da bu konfordan istifade edecekler” diyerek açıkladı.             
 
-“ANKARA ÖRNEK TEŞKİL ETTİ”
       
  İkinci müjdesini de “Şoför esnafımızın canları bize emanet araçlara katılacak kamera ve GPS ücretleri vergiden düşülecek” diyerek açıklayan Başbakan Davutoğlu, üçüncü müjdesi olan, “Şoför esnafımızın daha sağlıklı çalışabilmesi için araçlar kadar dinlenme yerleri de önemli. temiz, düzenli ve sağlıklı dinlenme yerleri durak kulübeleri sektörde hızla yayılacak ve yerel yönetimlere bu konuda gerekli desteği sağlayacağız” sözlerinin ardından, Ankara’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen durak yerleri için Başkan Gökçek’e teşekkür etti.

“Burada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkürü borç biliyorum. Güzel bir örnek teşkil etti” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Mimari dokusuna uygun estetik ve kullanışlı dinlenme yerleri inşasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bu çalışmayı takdir ediyorum” diye konuştu.
Dışişleri Bakanlığı döneminde Kırlangıç Sokak’taki taksi durağına sık sık gidip sohbet ettiğini hatırlatan Davutoğlu, “Bu yüzden oradaki değişimi bizzat gördüm ve oradaki arkadaşların da memnuniyetini bizzat hissettim” dedi.


Diğer 3 müjdesini de “Minibüsçülerin motorlu taşıt vergisi sorunlarını çözeceğiz”, “Kanuni yapısal değişiklikler yapacağız. Özel halk otobüsleri terimi trafik kanununa eklenecek”, “Metro ve raylı sistem güzergahında servis araçlarının kaldırılacağı iddiası yalandır” olarak açıklayan Başbakan Davutoğlu, diğer istek ve talepleri de not aldığını ve çözülmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.
Ankaralı şoförlerin alkış ve sloganları eşliğinde gerçekleşen toplantı, konuşmaların ardından Başbakan Davutoğlu, bakanlar, Başkan Gökçek, milletvekilleri ve oda başkanlarının hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.