Taşdelen'in kıyak tahsisine mahkeme engeli! Taşdelen'in kıyak tahsisine mahkeme engeli!
 İhale sözüyle piyasayı dolandırarak kayıplara karışan Çankaya Belediyesi Özel Kalem Müdürü Emrah Çınar için bugüne kadar hiçbir "hukuki işlem" yapılmadığı ortaya çıktı.

CHP Genel Merkezi'nde Satın Alma Müdürü olan Emrah Çınar, 30 Mart 2014'te iyerel seçimlerinin hemen ardından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından taşeron bir firma üzerinden Çankaya Belediyesi çalışanı yapıldı.

Çınar, devlet memuru olmadığı için resmi olarak Özel Kalem Müdürü yapılamasa da diğer belediyeler ve STK'lar tarafından Çankaya Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak tanındı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in sağ kolu olan Emrah Çınar, kısa süre içerisinde bu yetkisini kötüye kullanmaya başladı. Taşdelen'e olan yakınlığını kullanan Çınar, CHP Genel Merkezi ve Çankaya Belediyesi'nde çalışan personellerden borç almaya başladı.

Belediye ile çalışan işadamlarına da ihale ve iş sözü veren Çınar, iddiaya göre piyasadan topladığı 8 milyon TL ile kaçarak sırra kadem bastı. 

Arabayı izinsiz almıştı

 Yurt Gazetesi'ne açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Bu şahıs benim özel kalem müdürüm değil. Belediye'nin taşeron şirketlerinin birinde çalışıyor. Orada getir götür işlerine bakıyor. Bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuldu" ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Özel Kalemi Tuncay Ceylan başta olmak üzere üst düzey CHP'li yöneticilerin davetli olduğu Sheraton Otel'deki görkemli düğünde Çınar'ın nikâhını kıyan Taşdelen'in "getir-götürcü" dediği Emrah Çınar'a bir de makam otosu tahsis ettiği ortaya çıkmıştı.

Haberlerin ardından yaptığı bir açıklamada Çankaya Belediyesi, "E.Ç., iş disiplinine ve mesai saatlerine riayet etmemesi, Özel Kaleme tahsisli aracı Özel Kalem Müdürünün bilgisi dışında kullanması ve bu konuda çelişkili ifadelerde bulunması nedeniyle Belediye Başkanımızın talimatı doğrultusunda işten çıkartılmıştır" ifadelerine yer vererek Çınar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu öne sürdü. 

Ne Taşdelen ne de belediye dava etti

Kamuoyu Çankaya Belediyesi'nin yaptığı açıklamalarla tatmin olmazken Ankara kulisleri Alper Taşdelen ve Emrah Çınar arasındaki bir başka iddia üzerine yoğunlaştı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in bugüne kadar Emrah Çınar'la ilgili herhangi bir suç duyurusunda bulunmadığı belirlendi. Ankara Adliyesi'nde 2015 yılında 215 dosyası bulunan Çankaya Belediyesi'nin Emrah Çınar'ı dava etmediği ortaya çıktı. 

'Elinde dosya var' iddiası

CHP'liler Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in Emrah Çınar'ı dava etmeyerek hem kamuoyunu yanılttığını hem de koruması altına aldığını ifade etti. Bir diğer iddia ise kayıplara karışan Emrah Çınar'ın elinde bazı ses kayıtları ve belediyeye ait bazı dosyalar olduğu yönünde. 

kaynak: sabah