Bu hafta sonu düzenlenecek olan Ankara İl Kongresi'nde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği görevinden istifa eden Sercan Çığgın ve Ümit Erkol arasında çekişmeli bir yarışın yaşanması bekleniyor.

Kongrede kazanan aday ne olursa olsun, Ankara delegelerinin kurultay genel başkanlık seçiminde farklı adaylara oy verebileceği belirtiliyor.

Ayrıca, doğal delege olarak katılacak olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kongrede oy kullanacak. Sercan Çığgın, CHP Gençlik Kolları'ndan gelerek adaylığını koymuş ve Ankara'nın öncelikli sorunlarına çözüm önerileri sunacaklarını vurgulamıştı. Ayrıca, kongreye 230 civarında bir imza ile girmesi beklenen Çığgın, örgüt tabanının adayı olarak öne çıkıyor.

Diğer aday Ümit Erkol ise sol ve sosyalist gelenekten geliyor ve tarihi sorumluluk bilinciyle hareket ettiğini ifade ediyor. Parti okulu faaliyetlerine katılan Erkol, delegelerin desteğini istiyor.

İYİ Parti'nin Ankara adayı Sinan Aygün'mü? İYİ Parti'nin Ankara adayı Sinan Aygün'mü?

Erkol'a CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın ekibinin de destek verdiği konuşuluyor.

Kulislerde, Ankara milletvekilleri Okan Konuralp ve Deniz Demir'in yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Eren Erdem, Bülent Kuşoğlu ve Semra Dinçer'in Ümit Erkol için delegeleri arayarak destek istediği belirtiliyor. Sercan Çığgın'ı ise Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile Ankara milletvekilleri Gamze Taşçıer ve Umut Akdoğan destekliyor.

CHP Ankara İl Kongresi, olağan kurultaydaki genel başkanlık seçimine etki edebilecek bir öneme sahip gibi görünüyor. Ankara'dan çıkacak sonuçlar, parti içindeki dinamikleri şekillendirebilir ve kurultay için ipuçları sunabilir.