CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi binalarda çürük demir kullanıyor CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi binalarda çürük demir kullanıyor
 İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişlerince hazırlanan rapor doğrultusunda EPDK tarafından, İmar A.Ş. ve Çankaya Belediyesi iştiraki Bel-Pet'in de aralarında bulunduğu 6 şirkete 1 milyon TL'lik para cezası kesildiği ortaya çıktı.

Cezaya konu olan kaçak akaryakıt olayı, eski belediye başkanı Muzaffer Eryılmaz dönemine rastlayan 2006- 2008 arasında yaşandı. Müfettişlerin hazırladığı "Tevdi Rapor"da Yüzde 51'i Çankaya Belediyesi'ne ait olan Bel-Pet firmasının, akaryakıt lisansı bulunmayan İmar A.Ş. üzerinden 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na aykırı olarak menşei belli olmayan akaryakıt temini yaptığı kaydedildi. 

TOPTAN FİYATINA! 

Mülkiye müfettişleri tarafından akaryakıt istasyonu, deposu, nakliye tankeri ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'dan (EPDK) alınmış herhangi bir lisansı bulunmayan Çankaya İmar A.Ş.'nin defter ve belgeleri üzerinde yapılan araştırmada bu şirketin 2006 - 2008 arasında Çankaya Bel-Pet şirketine alım fiyatına toptan akaryakıt faturası kestiği tespit edildi. Çankaya İmar A.Ş.'nin milyonluk akaryakıt ticareti yaptığı akaryakıt firmaları ile ilgili rapora kaydedilen usulsüzlükler dikkat çekti. 

AYNI GÜN NAKLEDİLDİ 

Yapılan araştırmalarda akaryakıt şirketlerinin kaçak akaryakıtı Çankaya Bel-Pet'e sattığı ve bu akaryakıt ticaretinde İmar A.Ş.'nin kullanıldığını tespit etti. İmar A.Ş.'ye satılan akaryakıtın aynı gün veya ertesi gün Bel-Pet'e aktarıldığını tespit eden müfettişler, "Çankaya İmar A.Ş. lisansı bulunmadığı halde Mu-Pet ve Ataklı adlı iki şirketten aldığı akaryakıt ürünlerin tamamını aynı gün veya ertesi gün alım fiyatına Çankaya Bel-Pet'e satış gösterdiği görülmüştür. Faturalara göre, İmar A.Ş. tarafından 2006- 2008 arasında bu iki şirketten satın alınıp aynı fiyattan Bel-Pet'e satılan akaryakıtların toplam fiyatı 3 milyon 253 bin TL'dir. Bu işlemler iktisadi ve ticari icaplar ile bağdaşmamaktadır. Üstelik akaryakıt alım satım işi İmar A.Ş.'nin faaliyet konusu ile ilgili de değildir" tespitlerinde bulundu. 

TESLİMAT YILDIZ'DAKİ DEPOYA 

Mülkiye müfettişlerinin ifadesini aldığı Ataklı Petrol'ün müdürü A.Ü., "Çankaya Belediyesi'ne akaryakıt satışlarımız vardır. Satışların faturası ise belediye şirketlerine düzenlenmiştir. Çankaya Belediyesi'ne yapılan satışlarda Mu-Pet'in sahibi M.İ.'dir. Ticari faaliyetlerimizin tamamına yakınını Çankaya Belediyesi ile yapıyoruz. Teslimat belediyenin Yıldız'daki deposuna belediye görevlileri eşliğinde yapılmıştır" dedi. Dönemin belediye başkanı Eryılmaz'ın, "Yamyamları doyuramıyorum" sözü uzun süre tartışılmıştı. 

CEZA 2011'DE GELDİ

İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan raporu inceleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, (EPDK) aralarında Çankaya İmar A.Ş. ve Bel-Pet'in de bulunduğu toplam 6 şirkete 2011 yılında limitsiz dağıtım ve dağıtıcı dışı ikmal gibi konulardan yaklaşık 1 milyon TL'lik ceza kesti. 


sabah