Sincan'a tramvay geliyor! Sincan'a tramvay geliyor!
 Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ile Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna arasında, emlak, imar ve kentsel dönüşüm alanlarında işbirliği protokolü imzalandı.

İmzalanan protokolle Türkiye’de ilk defa bir belediye hizmetten önce üniversitenin mütalaasını alacak.

Sincan Belediyesi, ilklerle adını duyurmaya devam ediyor. Ankara Üniversitesi ve Sincan Belediyesi’nin işbirliğiyle, Sincan geleceğe sağlam adımlarla ilerliyor. Şehrin daha planlı gelişimi ve bu gelişimin bilimsel olarak da takip ve kontrolü için Sincan Belediyesi Ankara Üniversitesi’yle el ele verdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna arasında Taşınmaz Geliştirme, Kentsel Dönüşüm, Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık İşbirliği Çerçeve Protokolü imzalandı.

Protokol ile emlak, imar ve kentsel dönüşüm gibi belediye hizmetlerinde hizmet gerçekleşmeden önce bilim adamları katkıda bulunacak ve görüş belirtecek.

TÜRKİYE’DE İLK

Bu protokol bir ilk niteliği taşıyor. Türkiye’de ilk kez bir üniversite ve belediyenin böyle kapsamlı işbirliği gerçekleştirdiğini ifade eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “Biz Sincan Belediyesi ile işbirliği içinde, Sincan’ın gelişimini bilimsel çalışmalara dayandırarak, hem Türkiye’de bir ilke imza atıyor, hem de bu işbirliği ile diğer belediyelere örnek oluyoruz. İnşallah kısa sürede akademik çalışmalarımızla Ankara’ya ve Sincan’a değer katacak, üniversitemize katkıda bulunmuş olacağız.  Bu Protokolün asıl mimarı aslında Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’dır. Başkanımızın bir şehrin imarına bu kadar bilimsel ve profesyonel yaklaşımı bizi bu noktalara kadar getirdi. Başkanımızın bu gayretleriyle Sincan’ın bambaşka noktalara geleceğine inanıyorum” dedi.

Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ise, “Yerel yönetimler olarak, bilimsel çalışmalardan istifade etmemiz bizim için çok önemli. Sincan için daha planlı bir büyüme sağlamak istiyoruz.  Sayın rektörümüz ile imzaladığımız bu protokol sayesinde, Ankara Üniversitesi’nin akademik çalışmalarından yararlanmayı hedefliyoruz.” dedi.