Ankara'nın en büyük ilçelerinden birisi olan Altındağ'da bulunan Samanpazarı beton yığınlarından kurtuluyor.

Eski Ankara’nın ticaret ve konaklama merkezi Samanpazarı geri dönüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Altındağ Belediyesi iş birliğiyle belediye binası yıkıldı ve yeşil alan olarak düzenleniyor. Tarihi binlerce yıl öncesine kadar giden eski Ankara’nın en önemli meydanların biri olan Samanpazarı, 1980’lerde ortadan kalkmıştı. Buraya yapılan belediye binası yıkılarak yeniden yeşil alana ve şehir meydanına dönüştürülüyor.

Ankara Kalesi yanında dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Selçuklu, Osmanlı, Ahiler döneminden kalan Alaaddin Camii, Zincirli Camii, Ahi Yakup Camii, Aslanhane Camii, Tacettin Camii, İstiklal Marşı’nın yazıldığı ev, hastaneler, üniversiteler, tarihi Hamanönü evleri, Samanpazarı çevresinde yer alıyor.

Tarihi Ankara’ya ait neredeyse tüm mekanların ortasındaki meydan, 1980’li yıllarda yapılan belediye binası ile farklı bir işleve bürünmüştü. Ancak Altındağ Belediyesi’nin buradan taşınmasının ardından, alanın nasıl kullanılacağı konusunda farklı değerlendirmeler ortaya çıktı.

umhuriyet'in ilan edildiği Altındağ'ın, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Başkan Balcı tarihi proje hakkında şu bilgileri verdi: "Samanpazarı Meydanı göreve geldiğimiz ilk günden bugüne üzerinde önemle durduğumuz bir proje... Bu bölgeyi eskisi gibi kalkındırmak, Ankaramıza tarihi değeri olan bir meydan kazandırmak için durmaksızın çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

Bu projenin içerisinde oturma ve dinlenme alanları, yürüyüş alanları, yeşil alanlar, bölgenin büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan 350 araçlık otopark ile kütüphane bulunacak. Bu proje Ankara'da tarihi bir dönüşüm... Ankara için tarihi bir alanda, çok büyük bir değişim ve dönüşüm projesine imza atıyoruz.

Çok önemli adımları, çok kısa sürede attık. İnşallah yine söz verdiğimiz gibi, kısa sürede tamamlamak için ne gerekiyorsa yapacağız. Allah kısa sürede tamamlamayı nasip eder inşallah..." Başkan Balcı ayrıca "Altındağ için kendisine sunduğumuz her projede yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyor, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum'a da destekleri için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu Altındağ'da vatandaşlarla buluştu Bakan Çavuşoğlu Altındağ'da vatandaşlarla buluştu