Göreve geldiği son bir yılın da genel değerlendirmesini yapan Başkan Tuna, yeni müjdeler verdi.

YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAK MI?

Ankara Mamak'ta cinayet:  1 ölü Ankara Mamak'ta cinayet: 1 ölü

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin soruya yanıt veren Başkan Tuna, şöyle konuştu:

“Siz her halde bu soruyu yanlış yere soruyorsunuz. Aday tespitini ben yapmıyorum genel başkanımız ve partimin yetkili kurulları yapıyor ve en doğru adayı bakıp, ince ince hesap edip seçeceklerine benim bir şüphem yok.

Aday olunmaz, aday gösterilir. Ben adayım, aday oluyorum demenin de bir faydası yok… Tüm partilerde olduğu gibi benim partim de o seçim çevresinde seçimi kazanacağına inandıkları adayı gösterirler.” Ankara’da yapılan anketlerde kim aday gösterilirse gösterilsin AK Parti oylarında bir sıkıntı görüp görmediğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Başkan Tuna, “Hayır Ankara’da öyle bir sıkıntı görünmüyor. Bunu da herkes görüyor zaten” dedi. Yeniden aday gösterilmesi halinde Ankara için bir hayali olup olmadığı sorusuna ise Başkan Tuna, “Doğmamış çocuğa don biçmenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Varsayımlar üzerine de bir hesap yapmanın verimli olmadığı kanaatindeyim.

Gerçekçi biriyim ve partim bir karar verir de beni aday gösterirse tekrar bir program yaparız o zaman yapılacak işleri değerlendiririz.

Şimdiden nezaketen bunu söylemenin doğru olmadığını düşünüyorum” yanıtını verdi. Ankara için en büyük hayalini Raylı Sistemlerin yaygınlaştırılması olarak açıklayan Başkan Tuna, orta ve uzun vadede Raylı Sistemlerin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti:

“Başkentimiz hızlı büyüyor, nüfusu artıyor.

Alt yapı çalışmaları ve ulaşım noktasında raylı sistemlerin özellikle artırılması, yaygınlaştırılması gerekiyor ki ileriye dönük bir sorun olmasın.

Bir yandan Havaalanı Metro çalışmalarında bir sıkıntı yok o çalışma devam ediyor. Yeni bulvarlar, yeni yollar açacağız ama raylı sistemler büyük şehirlerde çok önemli. Dünyada da bunu görüyoruz. Birçok yeri dolaştım, teknik adam olarak gözlemlerim ve incelemelerimde raylı sistemler ulaşımın olmazsa olmazı.”

Başkan Tuna, Başkent’te iki yeni Metro ve iki yeni Ankaray hattının daha projelendirildiğini, Keçiören Kızılay Metro hattı inşaatının devam ettiğini, bu inşaatın bitmesiyle birlikte Güvenpark’taki dolmuş duraklarının da yer altına alınacağını söyledi.