Yaklaşık 12 bin kişinin cenaze törenine katıldığı bilgisini veren Soylu, köylülerin önce Mansur Yavaş'a ardından Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdiklerini söyledi.

Olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaşan Soylu, "Cenazeye kimin katıldığı belli.

Elimizde, Akkuzulu köyü dışından gelerek olaya başkalarının imza attığına dair bir somut delil yok" açıklamasında bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Çubuk'taki şehit cenazesinde düzenlenen saldırıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Ankara Mamak'ta cinayet:  1 ölü Ankara Mamak'ta cinayet: 1 ölü

Soylu'nun sözlerinden öne çıkanlar şöyle: "Hakkari Çukurca sınırında bulanan üst bölgesindeki çatışmada şehit olan 4 arkadaşımıza Allahtan rahmet diliyorum.

Yurt genelindeki bütün şehit cenazelerinde katılan devlet erkanına göre aldığımız güvenlik önemler ve tedbirler bellidir. Yine aynı önlemler alınmıştır. Yaşananlar üzüntü verici Temel üzüntümüz şudur, biz şehit cenazelerini milletçe huşu içinde gerçekleştiririz. İnancımı gereği, geleneğimiz ve alışkanlığımızda bu var. Elbette ki siyasetçiler gerek şehit cenazelerinde, gerekse başka yerlerde tepkilerle karşılaşabilir.

Burada tepkinin fiziki saldırıya dönüşmesi söz konusudur ve bizim bunu tasvip etmemiz mümkün değildir. Bju nedenle adli ve idari soruşturma başlatıldı ve hadiseye karıştığı tespit edilen 4 kişi gözaltına alınmıştır. Bununla birlikte şehir dışına çıkan şehit yakını bir kişi daha gözaltına alınmıştır. Bundan sonra da 4 kişi daha gözaltına alınmıştır. Cenazeye katılanların kim olduğu belli Cenazeye kimin katıldığı, kimin geldiği bellidir.

Kameralarla ve plaka tanıma sistemiyle kimin geldiği tespit edilebilmektedir. İnternetin, iletişim imkanlarının ve sosyal medyanın da etkisiyle, toplumsal olayların ilk saatlerinde bir bilgi kirliliği yaşıyoruz. Maalesef bu olayda da yaşananlara ilişkin bazı yanlış bilgi ve değerlendirmeler olduğunu gördük. Dünden beri başka yerlerden insan taşındığı gibi iddialar ortaya atıldı. Biz de bunu araştırmak için müfettişlerimizi görevlendirdik.