Ankara-İzmir arası mesafe 3,5 saate düşecek Ankara-İzmir arası mesafe 3,5 saate düşecek
ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, yoğun tempoda sürdürülen çalışmalarla ilgili olarak, "Bu sayede günlük verdiğimiz suda yük kayıplarını azaltarak, en az 160 bin metreküplük kazanç sağladık” dedi.

Tesisin çıkışında, şehre su veren 2200 milimetre çapında dev su boruları bulunduğunu belirten Tahiroğlu, bu hatlarda yapılan düzenlemelerle, şehre daha fazla su verilebildiğini söyledi. İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin, Türkiye’nin en büyük içme suyu arıtma tesisi olduğunu belirten Tahiroğlu, şu bilgileri verdi:

“İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisimizin günlük kapasitesi, 1 milyon 692 bin metreküp. Arıtma Tesisi'nde arıtılan suyu, şehrimize 2200 mm çapında 5 ana boru hattıyla dağıtıyoruz. Eski beton hatlarımızı, yeni ve uzun ömürlü çelik hatlarla yeniledik. Ayrıca dağıtım yapısında yük kaybını azaltacak ve çıkış hatlarını rahatlatacak ana hat bağlantıları yaptık. Bu sayede günlük verdiğimiz suda yük kayıplarını azaltarak, en az 160 bin metreküplük kazanç sağladık.”

-“VATANDAŞLARIMIZ SUSUZ KALMASIN DİYE GECE ÇALIŞTIK”

Bağlantı çalışmasının 3 ay sürdüğünü ifade eden Genel Müdür Tahiroğlu, Ankara genelinde su kesintisi yapmamak için tüm çalışmaları, su tüketiminin en az düzeye indiği gece saatlerinde yaptıklarına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Tüketimin azaldığı akşam saatlerinde başlattığımız çalışmayı, gece boyu aralıksız ve süratle sürdürdük, sabah da çalışmayı tamamladığımız kısımda suyu verdik. Bu sayede vatandaşlarımızı etkilemeden, çok önemli bağlantı çalışmalarını tamamladık. Beklenenden çok daha kısa sürede bitirilen çalışmada amacımız, her zaman olduğu gibi Ankaralı vatandaşlarımıza kesintisiz, temiz ve içilebilir kalitede su temin etmektir. Ankara genelinde özveriyle yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz.”