ANKARA HABERLERİ - Tarım ve Orman Bakanlığı Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşası gerçekleştirilen projenin yapım çalışmalarının bu yılsonunda tamamlanmasının planlandığını ifade eden Kınacı, toplam uzunluğu yaklaşık 32 kilometre olan projenin yapım çalışmalarında bin 270 metrelik bir mesafenin kaldığını açıkladı.

DÜNYANIN EN UZUN İÇME SUYU TÜNEL HATTI

Ankara'nın havası en kirli ilçesi belli oldu! Ankara'nın havası en kirli ilçesi belli oldu!

Bolu’nun Gerede İlçesi sınırlarındaki Işıklı Regüratörü’nden Ankara Çamlıdere Barajı arasında su taşıyacak isale hattında incelemelerde bulunan Kınacı’ya, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Alla da eşlik etti.

Dünyanın en uzun içme suyu tünel hattı olma özelliğine de sahip olacak projenin yapım çalışmalarının DSİ tarafından 2007 yılında başlandığını ifade eden Kınacı, şunları söyledi:

“Yaklaşık 32 km uzunluğunda bir tünelden oluşan isale hattının yapım çalışmaları jeolojik açıdan oldukça zor bir bölgede gerçekleştiriliyor. Bu nedenle tünel açma süresi uzadı ama şu anda bin 270 metrelik bir mesafe kaldı.

Kalan mesafeyi de DSİ, Aralık ayında tamamlamayı planlıyor. Buradan gelecek su da Ocak ayından itibaren Çamlıdere Barajı’nı beslemeye başlayacak.” ASKİ Genel Müdürü Kınacı, Gerede’den gelecek su ile birlikte mevcut barajlardan alınan suyun Ankara'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılamada yeterli olacağının tahmin edildiğini vurguladı.

“KIZILIRMAK SUYUNA İHTİYAÇ KALMAYACAK”

Başkent’in su ihtiyacını karşılayan Barajların içinde 1 milyar 220 milyon metreküplük hacmiyle Çamlıdere Barajı’nın en büyük baraj olduğuna dikkat çeken Kınacı, şu bilgileri verdi: “Su tutma kapasitesinin büyüklüğü nedeniyle Çamlıdere Barajı’nın doluluk oranı bugüne kadar yüzde 50'nin üzerine pek çıkmadı.

Çamlıdere Barajı tam dolduğu zaman Ankara'nın 3 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede.

Gerede’den yıllık ortalama 229 milyon metreküp suyun Çamlıdere Barajı’na geleceği planlanmaktadır. Başkent’te günlük ortalama 1 milyon 250 bin metreküp su kullanıldığını düşünecek olursak sadece buradan gelecek suyun uzun süre ihtiyacı karşılayacağını söyleyebiliriz.

Ankara’ya su sağlayan Kurtboğazı, Çubuk gibi diğer barajlarımızın da sayesinde kurak dönemler hariç Kızılırmak suyuna ihtiyaç kalmayacaktır.”

-“GEREDE’DEN GELECEK SU İLE BİRLİKTE İÇME SUYU KALİTESİ KAYNAK SUYU KALİTESİNDE OLACAK”

ASKİ Genel Müdürü Kınacı, Kızılırmak suyundaki sülfat oranın Dünya Sağlık Örgütü verilerinin altında olmasına karşın Başkentlilerin alışkın olduğu tattan farklı olması nedeniyle suyun içilebilirliğini olumsuz etkilediğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında 30 kilometreden daha fazla tünelin yapımı gerçekleştirildi. Dünyanın en uzun içme suyu tüneli burada yapılıyor.

Çok farklı ve zorlu jeolojik yapıları başarıyla geçerek bu tüneli yapan DSİ'yi tebrik ediyorum. Gerede suyunun verilmesiyle birlikte Başkent’teki suyumuzun kalitesi hem mineraller hem de tat açısından memba suyu kalitesinde olacak” dedi.

“MUSLUKTAN TEMİZ SU AKACAK”

Gerede’den gelecek suyu daha sağlıklı hale getirmek için çalışmalar yapıldığının altını çizen Kınacı, şöyle konuştu:

"Gerede sistemindeki suyu kolektörlerle getirdikten sonra sanayi ve evsel atıklardan gelecek kirlilik su alma noktasında bertaraf edilecek. Bu yılsonuna doğru tamamlanması planlanan kanal ile kirlilik, derenin mansap tarafında atılacak.

Bununla birlikte havzanın korunması ve kaliteli olarak kalabilmesi için havza koruma planlarını hazırlamaya başladık.

Bu plan çerçevesinde alınması gereken tedbirler tek tek belirleniyor.

Burada sadece Gerede değil Dörtdivan ilçesi ve ona bağlı yerleşim yerleri var.

Orada da alınacak tedbirler belirlenecek ve onlarla ilgili yatırımlar yapılacak. Şu anda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından suyun kolektörle alt tarafa doğru getirilmesi çalışmaları bitmek üzere.

Arıtma tesisinin de yapılmasıyla birlikte Ankara, kirli sudan hiç etkilenmemiş olacak. Temiz su musluklardan akacak.”