Ankara'da feci kaza: 1 kişi hayatını kaybetti Ankara'da feci kaza: 1 kişi hayatını kaybetti
 Ankara'da, barajların doluluk oranı ağustos itibariyle yüzde 38,03 olarak belirlendi. Bu oran hiç yağmur yağmasa bile kente 16 ay yetecek suyu sağlayacak

Ankara'da kışın uzun sürmesi ve ilkbaharda yağmurların etkili olması çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verse de kente su sağlayan barajların yüzünü güldürmüştü. Geç gelen sıcak havanın Ankara'yı etkisi altına almasına rağmen barajlardaki doluluk oranı ise başkentlileri sevindirdi. 

YÜZDE 13 DAHA DOLU 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yetkililerinden alınan bilgiye göre kente su sağlayan ve 1 milyar 586 milyon 513 bin metreküp toplam su hacmine sahip olan Kurtboğazı, Akyar, Eğrekkaya, Çamlıdere, Çubuk ve Kavşakkaya barajlarındaki doluluk oranları yüzde 38,03 olarak tespit edildi.

Barajlardaki su miktarının ise 727 milyon 330 bin metre küp olduğu belirtildi. 2014 yılının Ağustos ayında ise 533 milyon 859 bin metreküp ile yüzde 25 doluluk oranına sahip olan barajlar, bu yıl yüzde 13 oranında daha fazla suya sahip. Geçen yıla göre ise 173 milyon 471 bin metreküp su fazlalığının yaşandığı barajlarda 'yaz kurak geçiyor başkent su sıkıntısı çekecek' kaygısı bu yıl tarihe karıştı. DSİ yetkilileri şunları belirtti: "Mevcut doluluk oranı, Ankara'ya içme suyu temin eden barajlarımızın rezervuar kapasitesinin 1,5 milyar metreküp olduğu dikkate alınarak değerlendirildiğinde tatmin edici boyuttadır. Barajlarımızda hâlihazırda 533 milyon metreküp kullanılabilir su bulunmakta olup güncel tüketim değerleri dikkate alındığında bu miktarın Ankara'ya yaklaşık 500 gün yeteceği söylenebilir." 

YAĞMUR YAĞMASA DA YETER 

Ankara'da şu anda günlük ortalama 1 milyon metreküp su kullanıldığını belirten yetkililer, "Yaz aylarında barajlardaki buharlaşmayla birlikte bu miktar 1 milyon 350 bin metreküpe ulaşıyor. Su tüketiminin mevsimlerden nasıl etkilendiğine yönelik bir fikir vermesi amacıyla şu örnek verilebilir. 2015 yılının Ocak ayında günlük olarak 1 milyon metreküp civarlarında su şehre verilmekte iken, Temmuz ayında şehre verilen su miktarı günlük 1 milyon 200-300 bin metreküp civarlarında seyretmektedir. Böylece Ankara'da hiç yağmur yağmasa bile su rezervi ortalama 16 aylık kullanma süresine denk geliyor" diye konuşu. 

sabah