Ankara'da üniversite düzeyinde eğitim almak isteyen gençlere büyük imkanlar sunan BELTEK kursları sayesinde mesleki alanda kendileri geliştirmek isteyen gençler bu fırsatı yakalmış oluyor.

Gazi Üniversitesi akademisyenleri tarafından verilen kurslara her yaş ve meslekten Başkentli katılırken, ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlere gösterilen ilgi her geçen yıl artıyor.

AKADEMİK DÜZEYDE VERİLEN EĞİTİMLER MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

Ankara'da deprem nedeniyle 6 okul tahliye ediliyor Ankara'da deprem nedeniyle 6 okul tahliye ediliyor

ABB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinasyonun da sürdürülen ve Türkiye’nin en uzun süren sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BELTEK’te akademik düzeyde verilen eğitimler sayesinde vatandaşlar meslek sahibi olma imkânı buluyor. 18 branşta ve toplam 202 farklı alanda Gazi Üniversitesi akademisyenleri tarafından verilen eğitimler hem teorik hem de uygulamalı olarak gerçekleştiriliyor. BELTEK programında kurslar; Gazi Üniversitesi Teknoloji, Eğitim ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile OSTİM Teknik Bilimler Yüksekokulunda hayat boyu öğrenme faaliyetleri kapsamında gerçekleştiriliyor.

BELTEK’lerde; akademisyenler tarafından verilen kurslara katılanların, mesleki yeterlilik ve teknik donanım kazanarak meslek sahibi olmalarının sağlandığını belirten BELTEK Koordinatörü Prof. Dr. Musa Atar, şöyle konuştu.

“BELTEK, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesinin iş birliğiyle yapılan mesleki teknik eğitim alanında kurslar düzenleyen ve bu konuda ihtiyaç duyulan toplumsal bir katkı projesi olma özelliğine sahip. Özellikle ülkemizde meslek sahibi olma fırsatını kaçırmışlar veya sonradan meslek sahibi olmak isteyen, üniversite ortamında bu eğitimi almak isteyen tüm kursiyerlere ücretsiz olarak veriliyor.

Bu konuda özellikle emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız, Rektörümüz ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Kurslarımızı güncel ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde, gelişen teknolojiye göre planlıyoruz, en kısa sürede de hayata geçiriyoruz.”

BELTEK SERTİFİKALARI ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN HÂLE GETİRİLDİ

Kursların sonunda kursiyerlere değerlendirme sınavları yapılıyor ve sınavda başarılı olanlara başarı belgesi, devam şartını yerine getiren kursiyerlere ise katılım belgesi veriliyor. Kursların sonunda verilen belgelerin artık uluslararası geçerliliğinin de olduğunun altını çizen Atar, “Eğitime katılanlara 2 tip belge veriyoruz. Biri katılım belgesi diğeri ise başarı belgesi. Belgeler Türkçe ve İngilizce olarak düzenlendiği için şu anda dünyanın her tarafında geçerli duruma geldi. Üzerinde doğrulama kodu da bulunan belgeler artık e-Devlet Kapısı üzerinden alınabilecek. Bu yenilik için de yazlım çalışmaları devam ediyor” dedi.