Başkent’te çevre kirliliğini azaltmak ve toplu taşımacılıkta bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için EGO Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde devam eden 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinden sonra Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı da 2040 yılına kadar kademeli şekilde hayata geçirmeyi planladığı Başkent’in ilk “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı”nı hazırladı.

‘Küresel Geleceğin Şehirleri Programı’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve ARUP iş birliğiyle hazırlanan, Birleşik Krallık Dışişleri ve Kalkınma Bakanlığı ile Birleşmiş̧ Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) fonu tarafından desteklenen ve toplamda 275 kilometre uzunluğunda, 87 güzergâh ve 38 istasyondan oluşacak “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı”nın tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcot, 33 ülkenin büyükelçisi ve misyon şefi ile çok sayıda rektörün katıldığı toplantıya, Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi üyeleri ve Çek Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jiri Borcel de bisikletleriyle geldi.

Ankara'da facia gibi zincirleme kaza: Çok sayıda yaralı var Ankara'da facia gibi zincirleme kaza: Çok sayıda yaralı var

TAŞKINSU: “GÜNLÜK YAŞAMIN BİR PARÇASI OLACAK”

ARUP Türkiye Ulaştırma Takım Lideri Ali Şengöz tarafından Başkan Yavaş’a “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı” teslim edilirken Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu yaptığı açılış konuşmasında Ankara’nın motorlu araç sahipliğinde Türkiye’nin en yüksek orana sahip şehri olduğuna şu sözlerle dikkat çekti:

“Türkiye’de ortalama bin kişiye 142 araç düşerken bu oran Ankara’da 252’ye yükseliyor. Bu nedenle trafik ve çevre kirliliği, hızla büyümekte olan Ankara’nın önemli sorunları arasında yer alıyor. Ankara’nın bu önemli sorununu çevreci ve kapsayıcı bir biçim de çözmeyi amaçladığımız bu projeyle, bisikleti sürdürülebilir ve yenilikçi bir ulaşım türü olarak yaygınlaştırmayı ve şehirde bisiklet ağı oluşturmayı hedefliyoruz.

İnsanların yaşına ya da sosyal statülerine bakılmaksızın bisiklete binmelerini teşvik edeceğiz.” Master planın pilot uygulaması olarak Batıkent’te 4,75 kilometrelik bir güzergâh seçildiğini de ifade eden Taşkınsu, “Uygulama projelerini hazırladık. Batıkent Metro ve Batı Merkez Metro İstasyonları ile entegre edilecek.

Çevresindeki 36 binin üzerindeki nüfusa, 5 binin üzerindeki çalışana ve 7 bine yakın öğrenciye hitap edecek. Batıkent Bisiklet Yolu Projesi’ni 2023’te hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.