Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ankara ve Kayseri'de tefecilik suçuna karışan şüphelilere yönelik operasyonun sonuçlarını paylaştı.

Operasyon kapsamında 15 şüphelinin gözaltına alındığını belirten Yerlikaya, bu şüphelilerden 5'inin tutuklandığını, diğer 10 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildiğini ifade etti.

Operasyon sonucu yakalanan bu şüphelilerin tefecilik suçlarına karıştığı ve mağdurlardan zorla çek ve senet alarak icra takibi başlattıkları, haciz yoluyla mağdurların mal varlıklarını ellerine geçirdikleri tespit edildi.

Ankara Emniyet'inden çocuk kaçırma haberlerine ilişkin açıklama Ankara Emniyet'inden çocuk kaçırma haberlerine ilişkin açıklama

Ayrıca, tefecilerin yüksek faiz oranlarıyla para ödünç aldıkları ve bu paraları tahsil etmek için mağdurların iş yerlerine ve ikametlerine giderek baskı uyguladıkları ve tehdit ettikleri bilgisi de yer aldı.

Yerlikaya ayrıca, tefecilerin 93 ayrı olayda 107 mağdurdan yaklaşık 30 milyon lira haksız kazanç elde ettiğini, gruplar halinde çalıştıklarını ve mağdurlar arasında birbirlerine referans verdiklerini, böylece kendi alacaklarını bir başka tefeciye borçlandırarak tahsil ettiklerini vurguladı.

Operasyonların sonucunda 15 ikamet ve 2 iş yerinde arama yapıldığını ve çok sayıda senet ve dokümanın ele geçirildiğini açıklayan Yerlikaya, operasyonu düzenleyen polis ekiplerini tebrik ederek, "Organize suç örgütleri ve çeteler gibi tefecilerin de nefeslerini keseceğiz. Suç işleyenler karşılarında kolluk güçlerimizi ve adalet sistemimizi bulacaktır" ifadesini kullandı.