11 ayın sultanı ramazanı, büyük organizasyon ve etkinliklerle karşılayan Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 bin kişilik iftar alanının bulunduğu Altınpark’ta, ramazanın en anlamlı günleri yaşanıyor.

Oruçlarını açan binlerce vatandaş, iftar sonrasında "Osmanlı Dönemi Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere Örtüleri" ve tezhip sanatı eserlerinin bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyor. Tarihi ve manevi öneme sahip eserleri yakından inceleyen vatandaşlar, duygusal anlar yaşıyor.

Sergide dünyanın en büyük el yazması Kur'an-ı Kerim’ini yakından inceleyen vatandaşlar, bir yandan da dua ediyor. Eserlerle ilgili bilgi edinen vatandaşlar, çocuklarına da bilgiler veriyor. Sergi salonu girişinde ziyaretçilere, geleneksel kıyafetlerle Osmanlı şerbeti ve lokum ikram ediliyor.

-ZİYARETÇİLERİN GÖRÜŞLERİ…

Ordu'ndan geldiğini belirten İbrahim Kılıç, yeğeni Necati Sezer'le ziyaret ettiği ramazan etkinliklerini çok güzel bulduğunu ifade ederek, özellikle Kutsal Emanetler Sergisi’nde, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kabe Kapısı örtüsünün çok etkileyici olduğunu belirtti.

Ramazanı doya doya yaşamak için böyle etkinliklerin düşünülmesinin çok yerinde olduğunu ifade eden Ali Murat Aktar adlı vatandaş da Kutsal Emanetleri görme imkanı sağladıkları için emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. İftar sonrası ramazan etkinlikleriyle güzel bir akşam geçirdiklerini belirten İbrahim Ayrancı, ailesiyle birlikte Kutsal Emanetler Sergisi'ni çok merak ettiklerini, sergiye gelerek manevi duygular yaşadıklarını anlattı.

Sergiyi gezen Türkmen ailesi, Hacca gidemeyip üzülenlerin, gelip sergiyi görmeleri gerektiğini ifade ederek, Osmanlı padişahlarının hazırladığı Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere örtülerini gördüklerinde, Müslüman ve Türk olmaktan gurur duyduklarını kaydettiler. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibine, önemli eserleri görmelerine vesile oldukları için teşekkür etti. Sergi, 21 Haziran Çarşamba gününe kadar açık olacak.

Ankara'da trafik kazası: 21 yaralı Ankara'da trafik kazası: 21 yaralı

-SERGİLENEN KÂBE ÖRTÜLERİ

-Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1572 yılında yaptırılan Kâbe Kapı Örtüsü, -Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1544 yılında yaptırılan Medine Kabir Örtüsü,

-III. Selim tarafından 1789 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, -III. Selim tarafından yaptırılıp 1789-1807 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü,

-II. Mahmut tarafından yaptırılıp 1808-1839 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü,

-II. Mahmut tarafından 1826 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü, -Sultan Abdülmecid tarafından 1840 yılında yaptırılan Medine Şam Kapısı Örtüsü, -Sultan Abdülmecid tarafından 1855 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü,

-Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılıp 1861- 1876 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü,

-Sultan Abdülaziz tarafından 1870 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü,

-Sultan Abdülhamit tarafından 1894 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı ve Medine Kabir örtüleri, -Mehmet Reşat tarafından yaptırılıp, 1909-1918 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü.