Hacettepe Ekonomi Topluluğu’nun düzenlediği söyleşide Başkan Yavaş’a, öğrencilere yapılan anket sonucu belirlenen sorular soruldu.

Öğrencilerden büyük ilgi gören Başkan Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verirken, öğrencilere kariyer tavsiyesinde bulundu. Ankara’nın dış ilçeleriyle ilgili projeleri de sorulan Başkan Yavaş, “Kırsal kalkınma projelerimiz var.

Ankara'ya deniz sonunda geldi! Ankara'ya deniz sonunda geldi!

Polatlı’da soğan var, Beypazarı’nda havuç var, Ayaş’ta domates var. Ankara’nın her yerinde tarım var, üretim potansiyeli var.

Üretimi yapmayı bilenler var. Köylerdeki vatandaşlara sözleşmeli üreticilik yaptıracağız. Halk Market dediğimiz projemizle üreticiden aldığımızı tüketiciye sunacağız. Çayyolu’nda da olacak Halk Market, Mamak’ta da… İhtiyaç sahipleri onlara dağıttığımız kartlarla gidip uygun fiyatlı alışveriş yapabilecek. Köylü zenginleşecek, Ankaralılar ihtiyaçlarını ucuza alacak. Kart sistemi kullanamayanlar için de gıda yardımlarımız devam edecek. Bu aslında büyük bir organizasyon, bir iki aya başlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

PARKLARDA DAHA AZ BETON DAHA ÇOK YEŞİL ALAN

Ankara’da yeşil alanların artırılması konusunda çalıştıklarını belirten Başkan Yavaş, “İnsanların aileleri ve komşularıyla, bir engel olmaksızın, evlerine yakın yerlerde yeşil alanlara ulaşmalarını sağlamalıyız.

Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha az betonun, daha çok yeşilin olduğu parklar planlıyoruz” dedi. Kurtuluş Parkı’nın etrafındaki yapılaşma nedeniyle kontrol edilemediğini ve insanların rahatça vakit geçiremediğini söyleyen Başkan Yavaş, “TED, Hacettepe ve Ankara üniversiteleri ‘Bize verin’ dedi.

Orayı öğrencilerin kullanabileceği bir alan haline getirmek istediler. Ben de sıcak bakıyorum bu duruma, üniversiteler bakarsa orayı da kurtarmış oluruz” diye konuştu. Moderatör Erdal Arslan’ın üniversite öğrencilerine su indirimi ve kampüslerde sıcak çorba ikramını hatırlatarak, “Üniversite öğrencileri için başka ne tür projeleriniz var?” sorusu üzerine Başkan Yavaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Su indirimi ve kampüslerde çorba ikramı dışında yapacaklarımız artık sürpriz olsun. Yeni bir mobil uygulamamız var, bu uygulamayla ilgili sürprizlerimiz olacak. Bu uygulama gençlerimizin hayatını çok kolaylaştıracak. İçinde birçok şey olacak, sanat ve spor etkinlikleri bildirilebilecek.

En büyük desteğimiz onların rahat bir eğitim hayatı geçirmeleri için olur. Sıkıntılarını ortadan kaldırmamız, bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmamız olur. Gençlerin ne istediğini iyice anlamamız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor. Bunu da bu mobil uygulama aracılığıyla yapabileceğimize inanıyorum. Burs vermek isteyenlerle ihtiyacı olan öğrencileri buluşturduğumuz bir projemiz var.

Ayrıca, konserler, duvar boyama etkinlikleri, robot yarışmaları, PubG turnuvaları, spor turnuvaları gibi taleplerini karşılamaya hazırız.” Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Çalışın ve işinizde iyi olun. Başarı kendiliğinden geliyor. Bıkmamak, pes etmemek lazım…” sözleriyle öğrencilere tavsiyede de bulundu.