Ankara Valiliği bünyesinde hayata geçirilecek 3 aşamalı proje kapsamında başkentte vatandaşlara duygu sömürüsü yaparak haksız kazanç elde eden dilencilerin kökü kazınacak Ankara Valiliği başkentin en önemli problemlerinden biri olan dilencilik sorununa neşter vurmak için kolları sıvadı.

Başta din istismarı olmak üzere çeşitli konularda halka duygu sömürüsü yaparak haksız kazanç elde eden dilenciler, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde Çankaya'daki 50. Yıl Parkı'nda kurulan Dilenci Toplama Merkezi'nde toplanacak. Göç İdaresi Kurulu ile de ortaklaşa çalışacak olan Büyükşehir Zabıtası, yabancı uyruklu dilencileri şehir dışındaki kamp noktalarına gönderecek.

PROJE 3 AŞAMALI

Bu uygulamanın kalıcı bir çözüm olmadığını bilen yetkililer dilenci sorununu kökten çözümü için hazırladığı raporu Ankara Valisi Ercan Topaca'ya sundu. Dilenci sorunu ile yakından ilgilenen Vali Topaca'nın onay vermesi durumunda 3 aşamalı olarak düşünülen projenin startı verilecek. Proje kapsamında başkente Ankara Sosyal Rehabilitasyon Merkezi kurulması hedefleniyor. Dilencilikle mücadele konusunda halkın bilinçlendirilmesi konusunda sempozyumlar verilecek ve kentteki denetimler en üst seviyeye çıkarılacak.

Ankara'da belediye mazgalların üzerlerini bile asfaltla kapatmış Ankara'da belediye mazgalların üzerlerini bile asfaltla kapatmış

ANKARA SOSYAL REHABİLİTASYON MERKEZİ:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Ankara Emniyeti, İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD gibi kurumların yer alacağı merkezde özellikle çocuklara psikolojik destek verilecek. Çocuk oyun alanlarının da yer alacağı merkezde yetişkinlere de destek sağlanacak.

DENETİM VE KONTROLLER:

Dilencilik ile mücadelede denetim ve kontroller arttırılacak. Büyükşehir Zabıtası'nın koordinesinde ilçe belediyelerle ortak hareket edilecek. Proje kapsamında ilçe belediyeler birer dilenci toplama aracı bulunduracak ve bu araçlarda polis ekipleri de görev yapacak.

HALKIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ VE SEMPOZYUM:

Dilencilikle ilgili el ilanları ve broşürler hazırlanıp vatandaşlara dağıtılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak hareket edilerek camilerde dilencilik konusunda hutbeler verilecek. Bunların yanı sıra uzmanlar tarafından verilecek sempozyumlarla vatandaş dilencilik konusunda bilgi sahibi yapılacak.

'ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, "Anlık çözümlerin alındığı duygusal sömürü haline gelen dilenciliği bitirmek adına kurulun 50. Yıl Parkı'ndaki merkezimizde Ankara'da bulunan zabıtalarımız ile çözüm için çalışıyoruz. Kurumsal çözüm adına hazırladığımız Rehabilitasyon Merkezi dosyamızı ise Ankara Valimiz Ercan Topaca'ya arz ettik" ifadelerini kullandı.