Ankara Barosu, Adliye'de Kuran Kursu Açılmasına Tepki Gösterdi: Yargılanacaksınız

Ankara Adliyesi'nde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın oluru ile açılacak olan Kuran Kursuna Ankara Barosu karşı çıktı.

Ankara Haber
Ankara Haber
14 Haziran 2022 Salı 06:46
Ankara Barosu, Adliye'de Kuran Kursu Açılmasına Tepki Gösterdi: Yargılanacaksınız

Barolar tehdit dolu ifadelerle 'Yargılanacaksınız' söylemini dile getirdiler. 

Ankara Adliyesi'nde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yaz Kur'an Kursu başlatılacak.  

27 Haziran'da faaliyete geçeceği belirlenen ve katılımın isteğe bağlı olduğu Kur'an Kursu'nda Kur'an Elifbası, Sureler ve Dini Bilgiler eğitimi verilecek.

Fakat bu karara Ankara Barosu karşı çıktı. İzmir Barosu ile ortak açıklama yapan barolar şu ifadelere yer verdi:

Sert tepki gösteren İzmir Barosu 'Yargılanacaksınız' tehditleri savurduğu açıklamasında, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı umursamasa da, mevcut Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti hala demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın mesajla duyurduğu söz konusu kurs, başta laiklik ilkesi olmak üzere devrim kanunlarının ve cinsiyet özelinde eğitim birliği kanunun açık ihlalidir. Cumhuriyetin temel niteliklerine ve devrim kanunlarına aykırı her türlü diile sebep olanların, tarafsız bir yargının kurumsallaştığı ilk anda bağımsız mahkemeler önünde hesap verecekleri gerçeğini bugün kendilerine hatırlatıyoruz." şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı ise baroların bu açıklamalarına sert bir diller cevap verdi: 

Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. Din ve ahlak eğitimi devletin denetimi altında yapılır  Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.

Hukuk devletinde laiklik ilkesi, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir.

Kur’an-ı Kerim öğretimi anayasa ve yasalarımızın güvencesi altındadır.

Yaz Kur’an Kursları da kanun ve diğer mevzuatta belirtilen usul ve esaslara göre Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Talep doğrultusunda açılmasına karar verildi  5 bin civarında personelin bulunduğu Ankara Adliyesinde çalışanlardan gelen taleplerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bildirilmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı yaz Kur’an Kursu açılması kararı almıştır.

Katılım zorunlu değil  Yaz Kur’an Kurslarına katılım ihtiyaridir; herhangi bir zorunluluk yoktur. Bunun yanında Ankara Adliyesinde personelden gelen talepler üzerine resim, müzik vb. pek çok sosyal ve kültürel etkinlik de yapılmaktadır.

"Kimse dini kanaatlerinden dolayı suçlanamaz"  

Anayasa’nın 24’üncü maddesinde “Kimse, dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.” hükmüne rağmen Ankara Barosu ile İzmir Barosu yaptıkları açıklama ile yaz Kur’an Kursuna katılacak kişiler veya çocuklarını gönd erecek velileri hem kınamakta ve hem de suçlamaktadır. Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını suç işlemekle itham etmekte, hesap sormakla tehdit etmektedir.

"Üslup, zorba ve dayatmacı zihniyetin hala korunduğunu göstermekte"  Açıklamalardaki üslup ve muhteva, 28 Şubat’ın ilkel, haksız, hukuksuz, zorba ve dayatmacı zihniyetinin Ankara ve İzmir Barolarında canlılığını hâlâ koruduğunu göstermektedir. Bu ilkel ve çağdışı zihniyet, aziz milletimizin vicdanında geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de karşılık bulmayacaktır.

"Türkiye Cumhuriyeti, Anasaya'ya göre yönetilmektedir"  

Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ankara ve İzmir Barolarının ideolojik yorumları ile değil Anayasa ve yasalara göre yönetilmektedir ve yönetilmeye de devam edecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.