Ankara'da komşu kavgası: 1 ölü 5 yaralı Ankara'da komşu kavgası: 1 ölü 5 yaralı
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Arslan,  Eskişehir hattının belli bir doluluğa gelmesinin ardından atıl vaziyette duran Ayaş Tüneli üzerinden Ankara’dan İstanbul’a direkt bir hat yapacaklarını söyledi.

1976 yılında temeli 9. Cumhurbaskanı Süleyman Demirel'in basbakanlıgı döneminde atılan ve o günden bugüne yapımı adeta yılan hikayesine dönen Ayas Tüneli ile ilgili konusan Bakan Ahmet Arslan, "Ayas malumunuz sürat demiryolu dedigimiz 350 kilometre hıza uygun demiryolu için planlanmıs. Ancak orada da bizim amacımız su; Ankara-Eskisehir-Bilecik- Istanbul yeteri kadar yükünü alıp bu hat kaldırmıyor, yetmiyor dedigimiz anda Ankara-Istanbul'u yapacagız. En kısa ve en dogru güzergah Ayas… Eskisehir hattı belli bir doluluga gelince o zaman Ankara- Istanbul yapılacak. Daha hızlı olacak ve en az 350 kilometre hızla olacak. Dolayısıyla direkt Ankara- Istanbul yolcusuna hitap edecek" diye konustu.

'HERKES TALEP EDİYOR'


Bakan Ahmet Arslan Ankara'dan diger ülke baskentlerine direkt uçuslarla ilgili ise sunları söyledi:

"Ankara dıs uçusları herkesin talebi… Ama bir gerçek var ki; buradan dıs uçusu yaptınız karsı ülkeye, karsı ülkeden de Ankara'ya geri dönüs olacak. Örnegin Danimarka'dan yolcu Ankara'ya geldiginde buradan istedigi yere devam edebilme sansının olması lazım… Öyle olmayınca da sadece Ankara'da iç hatlara gidecek yolcu burayı tercih ediyor. Böyle olunca da uçaklar dolmuyor. Niye herkes Istanbul'u istiyor? Istanbul'a gittiginde oradan her yere uçabilme sansı var. Transit özelligi çok kolay kazanılan bir özellik degil. Sabiha Gökçen'i hatırlayın… Kimse tercih etmiyordu. Belli bir kapasitenin üzerine çıkınca Sabiha Gökçen'den birçok yere baglantı yapılınca tercih edilebilir bir hale geldi ve simdi yetmiyor. Ankara'da onu bulacak ama yakın zamanda çok mümkün gözükmüyor. Sonuçta Türk Hava Yolları bununla ilgili fizibilite yapıyor ve bu fizibilitede sürdürülebilirligi görürse yapıyor. Türk Hava Yolları baslangıçta birçok yere uçus koydu. Karsılıgı olmayınca mecburen vazgeçti."

'TEMELLİ PROJESİ UZUN SOLUKLU'

Keçıören Metrosu'nun Kızılay'a ve Esenboga Havalimanı'na kadar uzatılmasıyla ilgili çalısmaların bakanlık çatısı altında devam ettigini dile getiren Bakan Ahmet Arslan, Çayyolu Metrosu'nun Temelli'ye uzatılmasının ise uzun soluklu bir islem oldugunu söyledi.

sabah Ankara