Bakan, K Parti hükümetlerinin demiryolu altyapısına yaptığı yatırımların önemini vurgulayarak, "Güzel işler yaptık. 14 bin kilometreye çıkardık ve 2 bin 250 kilometre yeni hat inşa ettik. 2028 yılına kadar hedeflerimizi belirledik" dedi.

2028'e doğru Türkiye'de demiryolu taşımacılığının büyük bir dönüşüm yaşayacağını belirten Bakan Uraloğlu, Ankara İzmir Yüksek Hızlı Tren hattının açılacağını, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hattının da tamamlanacağını ifade etti. Bu projelerin yanı sıra Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Projesi'nin başlamasıyla 12 ilin Yüksek Hızlı Tren ağından faydalanabileceği bildirildi.

En dikkat çeken açıklama ise Ankara'dan İstanbul'a ulaşım süresinin sadece 80 dakikaya düşeceği oldu.

Süper Hızlı Tren, hem hızlı hem de çevre dostu bir ulaşım alternatifi sunarak, sıfır emisyon taşımacılığının önemini vurguluyor. Bakan Uraloğlu, demiryolu sektöründe daha fazla gelişmeyi hedeflediklerini belirterek, "Demiryollarında daha fazla şeyler yapmalıyız" dedi.

Ankara'da feci kazada 2 kişi hayatını kaybetti Ankara'da feci kazada 2 kişi hayatını kaybetti

Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Projesi, Türkiye'nin ulaşım altyapısını daha da geliştirecek ve bu iki büyük şehri daha hızlı ve çevre dostu bir şekilde birbirine bağlayacak.