Ankara'da vatandaşlar su sıkıntısı çekiyor! Ankara'da vatandaşlar su sıkıntısı çekiyor!
Büfelere, bakkallara ve marketlere satabilecekleri kadar ekmek almaları çağrısında bulunan Halk Ekmek Fabrikası, “İadesiz Satış Projesi’ni” hayata geçirerek, ekmek israfı ile büyük bir mücadeleye daha imza atıyor. Fabrika ayrıca, satışı uygun görülmeyen ekmekleri de hayvan barınaklarına gönderiyor.

Ekmek israfını önlemek için gerekli birçok projeye imza attıklarını kaydeden Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, bu konuda hayata geçirdikleri en büyük çalışmanın “Halk Çerez” üretimini gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. İlkbahar, “Fırınlarda kalan, dışarı çıkmayan taze ekmeklerden çerez üreterek katıksız ve sağlıklı bir ürünü vatandaşların damak tadına sunduk. Böylece satılmayan ekmeklerin israf olmasını önleyerek, bu mücadeleye büyük bir destek verdik” dedi.

 “İADESİZ SATIŞ YAPIYORUZ”

Ekmek israfını önlemek için çalışmalarının birçok alanda devam ettiğini ifade eden İlkbahar, büfeler, bakkallar ve marketlere de “satabilecekleri kadar ekmek almaları” çağrısında bulundu.

Halk Ekmek büfelerine, ihtiyaçları kadar ekmek verildiğini ve fazlasını alanın iade etmesi gibi bir duruma izin vermediklerini ifade eden Ali ilkbahar, şunları söyledi:

 “Fırınlarda çıkartılan ekmeklerin marketler, bakkallar ve büfelere satıldığında geri dönüşü yani iade olanağı var. Ancak Halk Ekmek Fabrikası olarak bizde iade yok. İsrafı önlemek için iadesiz satış yapıyoruz. Böylelikle herkes, satabileceği kadar ekmek alıyor. Satabileceğinden fazlasını kasti olarak alanlar da o ekmekleri ya yiyecek, ya evine götürecek ya da bedava dağıtacak. Buna da kimse yanaşmıyor. Böylelikle herkes satabileceği kadar ekmek almak zorunda kalıyor. Bu uygulamayı diğer fırınların da hayata geçirmesi gerekiyor.”

KALAN EKMEKLERDEN GALETA UNU YAPIYORUZ

Fırında kalan ekmeklerinin ise israf olmaması için farkı alanlarda değerlendirildiğini belirten ilkbahar, “Kalan ekmeklerimizi galeta unu yaparak piyasaya sunuyoruz. Toptan olarak GİMAT esnafına satışını gerçekleştiriyoruz. Böylelikle Ankara Halk Ekmek Fabrikası’na giren un da çöpe giden bir şey olmadığını söylemek istiyorum” dedi.

 ÇÖP YERİNE BARINAĞA

Halk Ekmek Fabrikası, tüketim için uygun olmayan ekmekleri de hayvan barınaklarına göndererek sahipsiz hayvanların beslenmelerine yardımcı oluyor.

Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, ekmek israfını önlemek için kendilerine düşen görevleri yerine getirdiklerini, herkesin kendi alanında israfı önlemek için üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydederek, “Fırınlar da bizim uyguladığımız politikayı uygulamalı, bakkal ve marketleri de ekmek israfını önlemek için mücadele etmeli” dedi.