Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da video konferans ile katıldığı törende Gölbaşı Şehir Geçişi'nin açılışını yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, Ankara’dan, Akdeniz ve Güneydoğu’ya ulaşımı sağlayan karayollarının geçiş noktasında yer alan Gölbaşı’ndan günde ortalama 85 bin araç geçtiğini belirterek, Gölbaşı Şehir Geçişi ile yıllık 176,1 milyon liralık tasarruf sağlanacağını kaydetti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katıldığı Gölbaşı şehir geçişi açılışı töreninde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıldönümünde bu açılışı yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Karaismailoğlu, Ankara’dan, Akdeniz ve Güneydoğu’ya ulaşımı sağlayan karayollarının geçiş noktasında yer alan Gölbaşı’ndan günde ortalama 85 bin araç geçtiğine dikkat çekti.

- Proje ile 176,1 milyon liralık tasarruf sağlanacak

Ankara'da ekmek fiyatına 1 ay sonra yeniden zam! Ankara'da ekmek fiyatına 1 ay sonra yeniden zam!

Türkiye’yi baştan başa geçen karayolu, demiryolu ağlarını, denizyolu ve havayolu yatırımlarını tamamlayarak bir bir hizmete aldıklarına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, Gölbaşı Şehir Geçişi ile ilçe içindeki transit geçişin ortadan kalkacağını ve kent içi trafik akışının rahat bir nefes alacağının altını çizdi.

Türkiye’nin bütünsel kalkınmasına omuz vermek üzere doğu-batı ve kuzey güney aksında kesintisiz, hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım altyapısını tamamladıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu şu şekilde konuştu: “Geçişin hizmete açılmasıyla birlikte, Ankara-Konya Yolunda şehirlerarası transit geçiş ile şehir içi trafik ayrılacaktır.

Bu şekilde araç trafiği, alt geçit ile kesintisiz akacaktır.

Bugünden sonra, bu geçişteki dur-kalk beklemeleri sona erecek ve şehir içindeki egzoz salınımı azalacaktır. Ankara-Konya Yolu’nun 3,6 kilometrelik kesiminde yolu genişleterek, yolumuzu 2*3 ana yol; 2*3 yanyollar olmak üzere toplam 12 şeritli hale getirdik. Şehir geçişinde 490 metresi kapalı geçiş olmak üzere, toplamda 967 metre uzunluğunda alt geçit köprüsünü tamamladık. Proje ile, zamandan 163,3 milyon lira, akaryakıttan 12,8 milyon lira olmak üzere, toplamda yıllık 176,1 milyon liralık tasarruf sağlayacağız.

Bu sayede bölgemizdeki sanayi ve tarım kuruluşlarımız hız ve zaman kazanarak, daha verimli nakliye imkanlarına kavuşarak rekabet güçlerini artıracaktır.’’