ANKARA HABER - Düzenledikleri konserler ile Altındağlı sanatseverlerin gönlüne taht kuran Altındağ Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, büyük konser için geri sayıma başladı. Koro, 16 Mayıs akşamı Devlet Resim Heykel Müzesi’nde sergileyeceği konser için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Bu sene kuruluşunun 7’nci yılına giren Altındağ Belediyesi TSM Korosu’nun klasik eserlerden oluşan bir repertuar ile gerçekleştireceği etkinlik, TRT eski spikerlerinden Mehpare Çelik’in sunumuyla musikiseverleri buluşturacak.

Acemaşiran beste formunda, içerisinde ağır formların da yer aldığı eserlerden oluşacak konserde; Hamamizade İsmail Dede Efendi’den, Hacı Arif Bey’e, Osman Nihat Akın’dan, Sultan Bestekar Üçüncü Selim’e kadar pek çok önemli Türk Müziği bestekarının eserleri seslendirilecek.

“Veysel Tiryaki bize her zaman destek oluyor”

Çeşitli ölçüm ve sınavlara tabi tutularak bir araya getirilen ekibin yedi yıldır birlikte çalıştığını ve artık nota okuyup eser besteleyebilen profesyonel bir koro haline geldiğinin altını çizen Altındağ Belediyesi TSM Koro Şefi Cengiz Taşkent, hazırlandıkları dev organizasyona Altındağ Belediye başkanı Veysel Tiryaki’nin büyük destek verdiğini söyledi. Taşkent, “Davetiyesinden sunucusuna, salon ayarlanmasına kadar biz öneriyoruz, Başkanımız Veysel Tiryaki sağ olsun, her istediğimizi gerçekleştiriyor. Bütün konserlerimize de gelerek bizi mutlu ediyor.” dedi.

“Bu çok ciddi bir organizasyon”

Yaş sınırlaması getirilmeden oluşturulan ve toplam 60 üyesi olan Altındağ Belediyesi TSM Korosu’nun en genç üyesi olan 19 yaşındaki Meltem Aydın, büyük konser için şimdiden çok heyecanlı olduğunu söyledi. Aydın, Hüseyin Mayadağ’ın hicaz makamındaki "Söyle derdini kaç yıl çekecek bu dertli başım" adlı eserini seslendireceği konser için duyduğu heyecanı, “Bu çok ciddi bir organizasyon. Topluluk önünde şarkı söylediğim oldu ama bu kadar prestijli bir organizasyon içinde bulunmamıştım.” diyerek ifade etti.

Koronun tecrübeli üyelerinden Hıfzullah Çelebçikay ise “Klasik müzik kulağım var ama daha önce hiç deneyimim yoktu. Cengiz Taşkent’in Altındağ Belediyesi korosunu çalıştırmasıyla koro ile tanıştım ve bu yaştan sonra büyük bir şevk geldi. Konserde Üçüncü Selim’in bestesi olan Şehnaz makamı ‘Bir nev civane dil müpteladır’ eserini okuyacağım.” dedi.

Tüm Ankaralılar davetli

Sadece Altındağ bölgesine değil Ankara geneline hitap eden Altındağ Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, tüm Ankaralıları 16 Mayıs Çarşamba akşamı Devlet Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek konsere bekliyor.