İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Adayı belli oldu İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Adayı belli oldu

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. 1 saatlik görüşmede 16 Nisan referandumuyla rafa kalkan parlamenter sisteme yeniden dönüş ele alındı. İki isim ekip kurup seçim öncesi bir çalışma yapma kararı aldı.

İyi Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. 24 Haziran sonrası parlamenter sisteme geçişi konuşan ikilinin görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Kılıçdaroğlu ve Akşener ardından ortak açıklama yaptı. “Millet İttifakı”nın parlamentoda çoğunluğu elde edeceğini iddia eden Akşener, seçmenin, “iyileştirilmiş parlamenter sistemi” istediğini savundu.

YOL HARİTASI SUNDU

Ziyarette, bu gözlemlerini paylaştığını aktaran Akşener, Kılıçdaroğlu’na, 24 Haziran’dan önce komisyon kurup bir araya gelerek, parlamenter sistemin nasıl olacağı konusunun yol haritasının milletle paylaşılması önerisinde bulunduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun da bunu kabul ettiğini belirten Akşener, bu konuda Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile de görüştüğünü söyledi.

Vatandaşın, demokratik parlamenter sisteme geçişin takvimini beklediğini savunan Kılıçdaroğlu ise “Bizim açımızdan keyifli bir öneri bu. Bu önerinin gereğini yerine getireceğiz. Demokratik parlamenter sistemi nasıl inşa edeceğimiz, parlamentoyu nasıl güçlendireceğimiz konusunda ekipler ortak bir çalışma yapacaklar” dedi.