Ölüm'den Korkuyorsanız Bu Yazıyı Okuyun!

İnsan için dünya hayatının bitmesi, yeni bir hayatın başlamasının adı olan ölüm hakikatini zamanın en büyük alimi Bediüzzaman Hz. ölümü açıklıyor.

17 Aralık 2012 Pazartesi 20:28
Ölüm'den Korkuyorsanız Bu Yazıyı Okuyun!

 

Hayatı veren ve hayatın rızkla devamı sağlayan Allah (c.c) elbetteki ölümü de verecektir ve mahlukat taifelerinin hepsine ölümü tattıracaktır.Zira mevcudat varlıklarıyla Cenab-ı Allah'ın vucub-u vücuduna delalet ettikleri gibi ölümleriyle dahi Allah'ın baki ve sermedi olduğuna delalet ederler.Zira mevcudatta fanilik olacak ki Allah'ın Baki ismi tecelli edecek..
 
Ölüm dahi hayat gibi mahluktur ve nimettir.Zira ölüm bir yok olma ,idama mahkum olma ve zevale uğrama değildir.Zira ölüm Cenab-ı Hak tarafından görevlendirildiğimiz hayat vazifesinden terhistir, paydostur,mekan değiştirmedir.Allah ölümle bizi baki hayata davet eder.
 
Ölüm baki hayatın başlangıcıdır.Çünkü ticaret ve memuriyet için önemli vazifelerle görevlendirilen insan kendilerine verilen ömür sermayesi ile ticaretlerini yapıp vazifelerini bitirip hizmetlerini tamamladıktan sonra kendilerini yaratan her şeyin yaratıcısı olan ve büyüklük sahibi olan Hallak-ı Zülcelal'e dönecekler fani dünyadan gidip baki alemlere gidip Cenab-ı Allah'la müşerref olacaklardır.
 
Allah ölümle insanı ebedi saltanat merkezine alacak ve rızası dairesinde hareket eden kullarına Cennet'i hediye edecek ve Cennet'tede cemalini görme şerefine erdirecektir.Dünyanın bin sene mesudane hayatı Cennet'in bir saat hayatına mukabil gelmediği gibi Allah Teala Hazretlerinin cemalini 1 saat müşahade etmek Cennet'in bin senelik mesudane hayatından daha güzeldir.
 
Ölüm ile insan kabre girer ve burada üç ihtimal ile karşılaşır.
 
1-Allah'ı tanımadıysa Allah'a iman etmediyse ölüm onun için idam-ı ebedidir.
 
2-Allah'a imanı var fakat onun rızası dairesinde hareket etmeyerek ömrünü sefahat içinde geçirdiyse kabir onun için haşir meydanında toplanıncaya kadar tek başına kalacağı hapsi münferid olur.
 
3-Eğer ölen mümin ise ve salih amel işlemişse takva dairesinde hareket etmişse ,vazifesini yerine getirmiş ise kabir onun için baki hayatın başlangıcı ve Cennet'e ulaşmak için uğradığı bir istasyon olacaktır.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.