Öne Çıkanlar Ankara su fiyatları indirim Ankara pkk haraç operasyon Ankara sincan tramvay hattı Ankara konut satışı

İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 4.8 AZALDI

İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 4.8 AZALDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü dış ticaret endekslerine göre 2012 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat birim değer endeksi yüzde 8,4, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 4.8 oranında azaldı.
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2012 yılı Haziran ayı dış ticaret endekslerini açıkladı. Açıklamada, “İlgili ayda ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 5,7 arttı, balıkçılıkta yüzde 8,4, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 10,9 ve imalat sanayinde yüzde 8,7 azaldı. İthalat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığında yüzde 1,9 arttı, tarım ve ormancılıkta yüzde 18,1, imalat sanayinde yüzde 5,8 azaldı. 2012 Nisan-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat birim değer endeksi yüzde 7,1, ithalat birim değer endeksi yüzde 3,8 oranında azaldı. İlgili dönemde ihracat birim değer endeksleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım ve ormancılıkta yüzde 5,8 arttı, balıkçılıkta yüzde 8,8, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 5,9 ve imalat sanayinde yüzde 7,4 azaldı. İthalat birim değer endeksleri geçen yılın aynı dönemine göre tarım ve ormancılıkta yüzde 17,3, imalat sanayinde yüzde 5,4 azaldı, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 7,3 arttı” denildi.
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ YÜZDE 27,6 ARTTI
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2012 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksinin yüzde 27,6 arttığı, ithalat miktar endeksinin ise yüzde 0,6 azaldığı belirtildi. Açıklamada, “Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre 2012 yılı Haziran ayında, 2011 Haziran ayına göre orijinal seride olduğu gibi ihracat miktar endeksi yüzde 27,6, ithalat miktar endeksi yüzde 1,4 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise 2012 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre ihracat miktar endeksi yüzde 4,5 artarken, ithalat miktar endeksi yüzde 1,9 azaldı. İhracat miktar endeksi ana sektörler itibariyle geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 22,3, balıkçılıkta yüzde 2,2, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 44,4, imalat sanayinde yüzde 27,6 arttı. İthalat miktar endeksi ana sektörler itibariyle geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 39,7, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 15,6 artarken, imalat sanayinde yüzde 4,6 azaldı. 2012 Nisan-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, ihracat miktar endeksi yüzde 23,2, ithalat miktar endeksi yüzde 0,4 arttı. İlgili dönemde ihracat miktar endeksleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım ve ormancılıkta yüzde 12,6, balıkçılıkta yüzde 9,3, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 26,6, imalat sanayinde yüzde 23,5 arttı. İthalat miktar endeksleri geçen yılın aynı dönemine göre madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 3,4 artarken, tarım ve ormancılıkta yüzde 3,2, imalat sanayinde yüzde 0,6 oranında azaldı” ifadelerine yer verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.