Çok çocuklu olmanın mucizesi!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2006 ve 2011 yılları arasındaki araştırmalardan yola çıkarak yaptığı inceleme; boşanma sebeplerinde, içki ve kumarın ilk sırada yer aldığını, çocuk sayısı arttıkça boşanma oranının azaldığını ortaya koydu

08 Temmuz 2014 Salı 13:15
Çok çocuklu olmanın mucizesi!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2006 ve 2011 yıllarındaki araştırmalardan yola çıkarak beş yıllık sürede gerçekleşen boşanma oranlarının değişimini inceledi.

Buna göre 2006 yılında yüzde 1,5 olan 18 yaş üstü kişilerde boşanma oranı, 2011 yılında yüzde 2,2’ye yükseldi. Ayrıca 2011 yılı verilerine göre, 18 yaş üstü nüfusun binde 6’sının ayrı yaşadığı ortaya çıktı.

2011’de kişilerin yüzde 4,4’ü en az bir kez boşanmış iken, ilk evliliklerde boşanmaya daha az rastlandı. İkinci ve daha sonraki evliliklerde ise boşanma daha yaygın. İlk evliliklerin yüzde 5’i boşanmayla sonuçlanırken, ikinci evliliklerin yüzde 12’si, üçüncü ve sonraki evliliklerin ise yüzde 29’u boşanmayla sonuçlanıyor.

En az bir kez boşanmış kişilerin evlilik sayıları da dikkat çekiyor. İkinci evlilikler tüm nüfus içerisinde yüzde 4’ün altında seyrederken, en az bir kez boşanmış kişilerin yarıdan fazlası birden fazla kez evlendi. Bu da evlilik normunun boşanmış kişiler arasında güçlü olduğunu gösteriyor.

İLK YILLARDA BOŞANMA DAHA ÇOK OLUYOR

Veriler evlilik süresi ile boşanma arasında ters orantı olduğunu ortaya koyuyor. 2011 araştırması sonuçlarına göre, medeni durumu boşanmış olan her beş kişiden birinin evliliğinin 2 yıl ya da daha kısa sürdüğü, her beş kişiden ikisinin evliliğinin 5 yıl ya da daha az sürdüğü görüldü. Boşanmış kişilerin yüzde 50’sinin evliliğinin 8 yıl ya da daha az sürdüğü belirlendi.

Çocuk sahibi olmanın evlilik süresini artırdığı da görüldü. 2011 yılı verilerine göre evli kişilerin yüzde 8’inin, boşanmış kişilerin ise yüzde 22’sinin çocuğunun olmadığı ortaya çıktı. Bu da boşanma kararının çocuksuz ya da az çocuklu bireyler ve çiftler tarafından daha sık alınması şeklinde yorumlandı.

EN ÇOK İZMİR, ANKARA VE İSTANBUL BOŞANIYOR

Boşanmanın en yaygın olduğu iller sırasıyla İzmir, Ankara ve İstanbul olarak tespit edildi. Buna karşın boşanmış bireylere en az rastlanan bölgelerin başında Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu bölgeleri geldi. Araştırma ayrıca özellikle öğrenim düzeyi artan kadınların boşanma oranının da arttığını ortaya koydu.

KADIN “İÇKİ VE KUMAR”SEBEBİYLE BOŞANIYOR

Boşanmaların en büyük nedeninin ‘’sorumsuzluk ve ilgisiz davranma’’ olduğu belirlendi.

Kadınlar ve erkeklere göre boşanma nedenleri değişim gösterebiliyor. Kadınlar ‘’içki ve kumar, dayak ve kötü muamele’’ nedeniyle evliliklerini sonlandırırken, erkekler ise ‘’terk etme ve terk edilme’’, ‘’aldatma’’ nedeniyle boşanıyor. ‘’Aileye karşı saygısız davranma’’ ise erkekler arasında daha yaygın bir boşanma nedeni olarak ortaya çıkıyor. Kişilerin ‘’tek başına boşanma sebebidir’’ dediği durumların başında ise ‘’aldatma’’ geldi.

Türkiye’deki boşanma seyriyle ilgili hazırlanan raporun sonucunda boşanmaların, evliliklerin ilk yıllarında yoğunlaştığı, evlilik süresinin uzunluğu gibi çocuk sayısının artışının da boşanma oranını azalttığı belirtildi. Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘’Boşanma Nedenleri Araştırması ve İleri İstatistik Analizi Araştırması’’ da başlattı.

yeniakit
Son Güncelleme: 08.07.2014 14:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.