Ankara İl Genel Meclisi son kez toplandı

1871 yılında kuruluşu gerçekleşen Ankara İl Özel İdaresi Genel Meclisi, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'in katılımıyla son kez bir araya geldi.

08 Mart 2014 Cumartesi 00:36
Ankara İl Genel Meclisi son kez toplandı
  Osmanlı Devleti’nin modernleşme ve yeni bir taşra yönetim sistemi arayışları sonucunda 1864 yılında Vilayet Nizamnamesi ile kurulan, 1871 yılında İdare-i Umûmiye-i Vilâyet Nizamnâmesi ile geliştirilen ve 1913 yılında İdare-i Umûmiye-i Vilâyet Kanunu Muvakkatı ile görevlerine getirilen yeni düzenlemeler ile takriben 150 yıldan beri kırsal alanlarda yaşam kalitesini iyileştirici çalışmalar yapan Ankara İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi 2014 Mart toplantısı ile son defa Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’in de katılımıyla bir araya geldi.

Ankara İl Genel Meclisinin son toplantısına İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Özel İdaresi merkez ve taşra yöneticileriile kurum ve kuruluşların ilgilileri katıldı.

6360 sayılı Kanun ile Mahallî İdareler  seçimleri sonunda hukukî varlığı sona erecek olan Ankara İl Özel İdaresi Genel Meclisinin son toplantısına katılan Vali Alâaddin Yüksel,İl Genel Meclisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada “Ankara İl Özel İdaresinin ve Genel Meclisinin mevzuatla belirlenmiş görevlerini etkili, verimli ve süratli bir şekilde yerine getirmede çok başarılı hizmetleri olduğunu” belirterek “Demokrasinin gereklerine uygun olarak tartışan ama Ankara’nın umumi menfaatleri olunca kucaklaşan ve kararlarını bu şekilde ortaya koyan emsallerine örnek bir İl Genel Meclisini saygıyla selamlıyorum.” dedi.

 Vali Yüksel, “Bugün demokratik manada yerel hizmetlerin yürütümünde mahalli yönetimler nasıl tanımlanıyorsa aranan bütün başlıklar Ankara İl Genel Meclisinde ve İl Özel İdaresinde ortaya konulmuştur.” dedi.

Vali Yüksel; “Hepimiz biliyoruz ki bugün çağdaş yerel yönetimlerde açıklık esastır. Katılımcılık ve hesap verebilirlik vazgeçilmezdir. Tepelerin arkasındaki insanlara insan haklarına saygılı bir biçimde götürülen hizmetler Ankara İl Genel Meclisini ve İl Özel İdaresini farklı kılan hususlar olmuştur. ”dedi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel “tepelerin arkasında yaşayan köylülerimize zaman mefhumu tanımadan üstün görev ve sorumlu hizmet anlayışı içerisinde başarılı hizmetler götüren Ankara İl Genel Meclisinin Başkan ve tüm üyelerine,  İl Özel İdaresinin her kademesinde görevli çalışkan tüm personeline teşekkür ederim.” dedi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel düzenlediği veda yemeğinde İl Genel Meclisi Üyelerine üstün hizmetlerinden dolayı birer şilt takdim etti.   
Son Güncelleme: 08.03.2014 00:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.