Murat Alparslan'dan Mevlid Kandili Mesajı

Ankara Ak Parti il Başkanı Murat Alparslan Mevlid Kandili dolayısyla bir mesaj  yayınladı.

22 Ocak 2013 Salı 20:01
Murat Alparslan'dan Mevlid Kandili Mesajı

 

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük Peygamber, Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bilindiği üzere bu mübarek gece "Mevlid Kandili" olarak idrak edilmektedir.
 
Peygamberimizin doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık çok ilerlemiş, Allah inancı unutulmuş, insanlık oldukça zor bir duruma düşmüştü.
 
O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için önemli bir başlangıçtır. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. İnsanlığa rahmet kapılarını açacak bir fazilet güneşi doğmuştu. İnsan hayatına yegâne örnek olan Sevgili Peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allah’ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. 
 
O’nun rehberliğinde insanlar aydınlanmaya, kötülükler iyiliğe dönüşmeye başlamış; adeta cehalet asrı bir saadet asrı olmuştu. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.
 
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa gönderilmiştir. O her zaman dilimindeki insana örnek ve rehber olarak Allah (c.c) tarafından bu dünyaya gönderilmiştir.
 
İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır.  O'nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. Peygamberimiz kendisi de “Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” diyerek insanların en önemli güzelliğinin güzel ahlâk olduğuna dikkat çeker. O’nun anlattıkları her zaman bize, iyilik, doğruluk, dürüstlük, inanç, adalet, birlik, beraberlik, kardeşlik, barış, sevgi kaynağı olmaktadır.
 
Hz. Peygamber’i sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü O’nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerler bütünü bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir.
 
Bu düşüncelerle, Mevlid Kandili’nin Peygamberimizi daha iyi tanımaya ve anlamaya vesile olmasını diler, tüm insanlığın barış, huzur, güven ve muhabbetini kuvvetlendirmesini temenni ederim.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.