Alparslan'dan 10 Aralık İnsan Hakları Mesajı

Temel insan hak ve özgürlükleri, insanlığın yüzyıllardır süren mücadeleleri sonucu elde edilmiş kazanımıdır. 

10 Aralık 2012 Pazartesi 19:48
Alparslan'dan 10 Aralık İnsan Hakları Mesajı

 

Bu özgürlüklerin düzeyi medeni bir toplum olmanın göstergesidir. İnsan hakları doğuştan itibaren başlar ve temelinde adalet vardır. İnsan hakları, onuruyla yaşamak isteyen her insanın duyarlılıkla yaklaşması gereken bir konudur. Dünyanın neresinde bir insan hakları ihlali olursa, buna mutlaka duyarlılık gösterilmelidir.
 
Bu konuda uluslararası bir çalışma gereğiyle hareket eden Birleşmiş Milletler’in 10 Aralık 1948 tarihli kararıyla İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ilân edilmiştir.
 
Medeni dünyanın bir parçası olarak dünyada her yönüyle çok güzel ve zengin farklılıklara sahip olan Türkiye’nin, temel hak ve özgürlükler açısından hak ettiği bir konuma getirilmesi toplumumuzun da beklentisidir.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi olarak kuruluşumuzdan itibaren parti programında hedeflediklerimizi, iktidar olunca adım adım hayata geçirme gayretinde olduk. Gerek İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, gerekse Paris Şartı ve Helsinki Nihai Senedi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin insan hakları alanında getirdiği standartları hayata geçirmek için ciddi çalışmalar yapılmaktadır.
 
AK Parti iktidarı insan hak ve özgürlüklerini bir davranış biçimi haline getirmek ve bu sayede insan hakları ihlallerini ortadan kaldırmak için en büyük yatırımı da demokrasiye yapmaktadır. Partimizin programına en çok hakim olan kavram demokrasidir.
 
Ekonomik istikrar Türkiye’yi mali açıdan nasıl düzlüğe çıkartacaksa, demokrasideki istikrar da toplumsal birlik ve beraberliğimizi o kadar geliştirecektir.
 
AK Parti İktidarları döneminde, başta Anayasa olmak üzere ilgili yasalarda demokratikleşme ve insan haklarının geliştirilmesi alanında önemli değişiklikler yapılmıştır.
 
Vatandaşların günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi için özel kurslar açılabilmesine imkân sağlanmıştır, farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması yasal güvenceye kavuşturulmuştur.
 
”İşkenceye sıfır tolerans” politikası çerçevesinde yasal değişiklikler yapılmıştır. İşkence ve kötü muamele suçunun tanımı genişletilmiş, cezalar artırılmış, bu cezaların tecili ve paraya çevrilmesi önlenmiştir.
İnsana saygı esasına dayanan, özgürlükçü karakteri ön planda bir ceza hukuku düzeni kurulması amacıyla Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Kabahatler Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Denetimli Serbestlik Kanunu çıkarılmıştır.
 
Sivil Toplumun güçlendirilmesi amacıyla, 5253 sayılı Dernekler Kanunu yürürlüğe konulmuş ve dernek kurma hakkına getirilen kısıtlamalar kaldırılarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olarak örgütlenme özgürlüğü sağlanmıştır.
 
Alevi vatandaşlarımızın taleplerine kulak verilmiş, Alevi çalıştayları yapılmıştır. Bu konuda gerekli çalışmalara devam edilmektedir.
 
Romen vatandaşlarımızın herhangi bir haksızlığa uğramaması için gerekli tedbirler alınmış, onlarla geniş katılımlı toplantılar yapılmıştır ve yaşamlarını iyileştirecek gerekli çalışmalara devam edilmektedir.
Kadın Hakları konusunda da hiçbir hükümet döneminde gerçekleştirilmeyen iyileştirmeler yapılmış, kadınların da bir birey olarak haksızlığa, şiddete uğramaması için gerekli tedbirler büyük oranda alınmış, mağduriyetlerini gidermek için pek çok alanda çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır.
 
Ayrıca Çocuk Hakları konusu da kesinlikle ihmal edilmemiş, çocukların eğitim, sağlık, beslenme, barınma, gönüllü ve koruyucu aile sistemi, evlerinde bakıma katkıda bulunma ve benzeri birçok alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılmış ve uygulamalar yapılmaktadır.
 
Yine Engelli Hakları hususunda da ilk kez devrim niteliğinde iyileştirmeler yapılmış, Özürlüler Kanunu ile de gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.
 
Bu güne kadar atılan ve bundan sonra bu konuda atılacak adımlar, insanımız bu hak ve özgürlüklere lâyık olduğu için atılmış ve atılacaktır. Çünkü özgürlükler demokrasinin temelini oluşturur. Hiçbir bireysel ve kurumsal baskı kabul edilemez. “Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir” görüşü de partimizin temel ilkelerindendir.
 
Partimizin ismindeki ‘adalet’ ve ‘kalkınma’ kelimeleri de insanın onurlu bir varlık olarak yaşamasına bir atıftır.
 
İyi insan olmak ve daima hakkın, haklının yanında bulunmak ümidiyle tüm hemşerilerimizin, aziz milletimizin ve tüm dünya halklarının 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, daha demokratik, daha özgür bir gelecek diliyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.