Öne Çıkanlar Ankara Mehmet Yiğiner istifa Bayramda Otobüsler Ücretsizmi Ankara Trafik

Prof. Dr. Harun Çiftçi Kırşehir için projeleriyle iddialı

Ankara'nın yanıbaşında ve sürekli gelişen bir il olarak anılan Kırşehir'de siyasi kulisler seçimler nedeniyle çok hareketli.

Prof. Dr. Harun Çiftçi Kırşehir için projeleriyle iddialı

 AK Parti'den  Aday Aday başvurusunda yoğunluk yaşanıyor.

Aday adayları arasında en dikkat çekici isimlerden birisi de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Harun Çiftçi.

Çok önemli projeleri ile aday adaylık sürecinde yoğun bir mesai harcayan Çiftçi bu doğrultuda hedeflerini ve amaçlarını açıklıyor.

Kırşehir için projelerini basın mensuplarına açıklayan Çiftçi, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Şehrimizde 2018 yılı rakamlarına göre 180 bin civarında büyükbaş, 155 bin civarındaise küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

Mevcut hayvansal üretime ait yetiştiricilik  tamamenşehrimiz sınırlarında yapılırken hayvansal ürünler karkas veya parça et olarak Kayseri veİstanbul   gibi   büyük   şehirlere   gönderildikten   sonra   işlenmiş   et   olarak   yüksek   fiyatlarlasatılmakta olup aradaki fark ise bu şehirlerin ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Şehrimizdekesimi yapılan bir et sığırının kesimi ortalama 27 TL/kg (ortalama ağırlık 350kg) iken etinbüyük şehirlere gönderildikten sonra işlenmiş hali; pastırma 100-110 TL/kg, sucuk 90-100TL/kg civarında olup aradaki 70-80 TL/kg’lik fark bu şehirlerin ekonomisine girmektedir.

Burakamları mevcut hayvanların sayısı ile değerlendirdiğimizde hem yerel ekonomi hem deistihdam   açısından   kayıp  bulunmaktadır.  

Buradaki   açık   hesaplandığında   her   yıl   ortalamakayıp ortalama 1 trilyon TL’dir.

Bu sebeple 1970’li yıllarda Danimarka’ da ortaya çıkan endüstriyel simbiyoz alanı güngeçtikçe  büyük  ülkelerde   önem  kazanmış  olup  fiziki   olarak  yakın   olan  fakat birbirindenbağımsız çalışan birden fazla ekonomik işletmenin bir araya gelerek çevresel performansı verekabeti arttırarak ortaklığı bir paydada toplayan yenilikçi bir alandır.

Örneğin; Kalundborg-Danimarka yıllık kazanç 250 milyon $, EIP-Güney Kore kazanç 100 milyon $/yıl’dır.

 Endüstriyel simbiyoz ile hayvancılık sektöründeki bu potansiyel değerlendirilerek hemyerel ekonomiye katkı sağlamak hem de bu ürünlerin transferi  sırasında çıkan ekonomikkaybı   engelleyerek   yerel   istihdam  ve   ekonomik   gücü   yükseltmek   önem   arz   etmektedir.

Hayvanlar kesildikten sonra şehrimizde kurulacak bir et işleme fabrikasıyla pastırma, sosis vesucuk   gibi   ürünlerin   burada   üretilmesi   aradaki   açığın   yerel   ekonomiye   kazandırılabilir.

Kurulacak fabrika sayesinde yerel  halka iş istihdamı  sağlanmış olacaktır.

Bu  hayvanlarınkesiminde sonra arta kalan kemiklerin kurulacak bir jelatin üretim fabrikası ile başta sağlık,gıda, eczacılık ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılan jelatinin üretimi gerçekleştirilebilir.Jelatin, Dünya’da 360 bin ton kullanılırken Türkiye’de ise bu rakam 6 bin ton civarında olupbüyük  çoğunluğu   ithal   edilmektedir.

  Dünyada  üretilen   miktarı  büyük  kısmını   ise  domuzjelatini oluştururken Türkiye’deki üretim ise sadece sığırdan sağlanmaktadır. Üretim maliyetidüşük   olup   birçok   alanda   kullanılması   üretim   alanındaki   potansiyeli   açık   bir   şekildegörülmektedir. Kurulacak fabrika sayesinde yerel halka iş istihdamı sağlanmış olacaktır.

Birdiğer konu ise yetiştirilen hayvanların gübreleri sulandırılarak tarlaya verilmesinden ziyadekurulacak bir biyogaz üretim tesisi ile şehre alternatif enerji tasarrufu yanında ekonomisine dekatkı sağlayacaktır. Son 10 yılda dünya da birçok ülke yenilenebilir enerji kaynağı olan bu
alana yönelmiştir.

Özellikle Almanya’da toplam elektrik gücü 2,8 Gigawatt'ı bulan yaklaşıkolarak 7.000 tesis bu şekilde faaliyet göstermektedir.

Bu tesislerin ürettiği elektrik enerjisiortalama boyuttaki iki buçuk nükleer santralin üretim kapasitesine denk gelmektedir.  

AlmanBiyokütle Araştırmaları Merkezi (DBFZ) tarafından Türk uzmanları ile işbirliği içerisindehazırlanan,   Türk-Alman   Biyogaz   Projesi   kapsamında   yer   alan   bir   araştırmaya   göre,Türkiye’nin  elektrik  ihtiyacının azami %12’si biyogazdan elde edilebilir.

Teknik biyogazpotansiyeli içerisinde yaklaşık olarak %40’lık bir orana sahip olan sığır gübresi (katı ve sıvıfaz karışık) ve tavuk gübresi en önemli substratları teşkil etmektedir. Şehrimizde önemli birüretim alanı olan hayvancılık ve mevcut sayılar göz önüne alındığında endüstriyel simbiyozile bu durumun değerlendirilmesi, yerel ve ülke ekonomisine yerinde bir katkı sağlayacaktır

Anahtar Kelimeler:
Harun Çiftçi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.