Bankalar halkı soymaya devam ediyor

Bankaların ücretlerinden bezen vatandaş umudunu BDDK'ya bağladı. Ancak bankalar, BDDK kararlarını umursamayıp yeni gelir kalemleri oluşturuyor

12 Temmuz 2014 Cumartesi 17:47
Bankalar halkı soymaya devam ediyor
 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankalar üzerinde yaptırım gücü sorgulanıyor.

Bankaların habersiz sigorta yapmak, durağan hesaplardan para çekmek, fazladan masraf almak, finansal durum bilgilendirmesinden fahiş ücretler almak gibi uygulamalarını engelleyemeyen BDDK, kamuoyunda güven bunalımı yaşıyor. Vatandaş, BDDK'ya yapılan şikayetlerin çözülmediğini, açılan soruşturmaların sonuçlandırılmadığını belirterek, BDDK'nın görevini etkin ve kararlı yapması gerektiğini söylüyor. 

YENİLERİ GELİYOR 

BDDK'nın uygulanmasını istediği ancak bankaların uygulamaya yanaşmadığı kararların başında, hizmet ve komisyon gelirleri konusu yer alıyor. Yasayla hizmet ve komisyonlarda sayıca azaltmaya gidilse de, bankalar yeni gelir kalemleri yaratmakta yetenekli. Bunların başında da bilgilendirme amaçlı gönderilen mail ve SMS'lerden alınan yeni ücretler geliyor. Hizmetlerden alınan ücretlerin sadeleştirilmesi planlanırken, BDDK uyarılarının aksine yeni gelir kalemleri oluşturuluyor.

İSTEYEN UYUYOR 
BDDK kararlarının uygulanmadığının en somut örneği ise dövize endeksli kredilerin yapılandırılmasında yaşanıyor. Bu tip kredilerin TL'ye çevrilmesi ve faiz oranlarının düşürülmesi konusunda alınan tavsiye kararına bankalardan isteyen uyuyor. Üstelik bu kararlara uymayan üst düzey yöneticiler, dövizzedelere sözlü olarak "BDDK'yı tanımıyoruz. Bu kararları uygulamıyoruz" diyebiliyor. 

KARARLARA BAKILMIYOR 

Bankalar, BDDK'yı umursamadığı gibi, mahkeme kararlarını da uygulamıyor. Yasa çıkmadan önce hesap işletim ücretleri gibi uygulamalarda tüketici lehine alınan kararlar bile uygulanmıyor. Tüketici dernekleri de bankaların BDDK'yı 'takmadığı' konusunda hemfikir. Avukat Şükran Soner, bankaların BDDK'yı takmamaları bir yana, kurumun bankaların tarafı olduğunu ileri sürüyor. Soner, "Biz bankalar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz, dava açan savcı çıkmıyor. Mahkeme kararları uygulanmıyor" diyor. 

HERKES AYRI TELDEN ÇALIYOR

BDDK: Bankaların ücret ve komisyonları azaltılacak. Bankalar ne yaptı: BDDK internet sitesinde bu yönde bir yönetmelik yayınladı. Ancak bankaların baskısıyla apar topar geri çekildi. 2 ay geçmesine rağmen hâlâ yeni karar çıkmadı. BDDK: Bazı ücret kalemlerinin iptalini istedi. Bankalar ne yaptı: Yeni Tüketici Yasası'nın verdiği yetkiyle hizmet kalemlerinin belirlenmesi BDDK'ya verildi. Henüz yayınlanmadı. Bankalar, sadeleştirme yerine bildirim ücreti gibi yeni gelir kalemleri oluşturdu. BDDK: Müşterilerin durağan hesaplarından sigorta adı altında ücret alınmaması şartı bulunuyor. Bankalar ne yaptı: Bu konuda açılan davalar var. Hâlâ sonuçlanmadı. Bazı banka yöneticilerine elde edilen gelire göre çok düşük kalan para cezaları kesildi. Bankalar söz konusu uygulamalarına hâlâ devam ediyor. Bankalar müşterilerin istediği bilgi dökümünden bile para kesmeye başladı. 1 sayfalık döküme 80 lira alan bankalar bulunuyor. 

BANKALAR MASRAFLARI BELGELEYECEK
Bankalar, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin aldığı bir karar doğrultusunda artık kredi kullandırılmasında yaptığı zorunlu masrafları belgelemek zorunda kalacak. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Tarsus 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen bir davaya ilişkin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı kanun yararına bozma talebiyle temyiz başvurusunu karara bağladı. Hukuk dairesi, kararda, anlaşmazlığın 'banka tarafından alınan masrafların zorunlu olup olmadığı' konusu olduğuna işaret etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankanın ticari faaliyetle uğraşması nedeniyle yaptığı masrafları tüketiciden isteme hakkı bulunmakla birlikte, hakem heyetinin tüketici lehine verdiği kararın iptali için açılan davanın kabulü için, bankanın krediyi kullandırırken yaptığı zorunlu, makul ve belgeli masrafların tespit edilmesi gerektiğine hükmetti. Bankalar masrafları belgeleyecek. 

takvim
Son Güncelleme: 13.07.2014 21:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.