Bu dönemde en önemli sorunlardan biriside; Özellikle mesai saatlerinde sıkıntı olan memurların Cuma Namazına giderken yaşadıkları ya da gidemeyerek yaşadıkları manevi ve maddi rahatsızlıklar.

Bu sorunu 28 Şubat sürecinde de yaşamış biri olarak, bu sorunu çözmenin zamanı geldide geçiyor zannımca.

Mevcut hükümet zamanında sorun yokmuş gibi dursada, hatta gitmeyenler bile gider olsada bu sorunun inanç, din ve vicdan özgürlüğü kapsamında halledilmesi gerektiğine olan inancım artmakta.

Çünkü özellikle Cuma saatlerinde dersi olan öğretmenler ( Sınıf öğretmenleri) sıkıntlar yaşamakta. Biz ki paskalya için yılbaşı için Futbol Federasyonunca özel izinlerin tertip edildiği, Yahudi futbıolculara kendi kitaplarındaki oruç dönemleri için izin verirken, Müslüman futbolcuların oruçlu olup olmamasını yıllardır tartışa gelmiş bir toplumuz.

Yani kendimizin sorunlarına, yabancılara gösterdiğimiz hassasiyeti maalesef ki gösteremiyoruz. Her kesimin beklentilerini karşılamak zor. Bunu anlayışla karşılıyorum. Lakin çoğunluğun mutabakatına haiz olacak konularda çözüm mutlaka bulunmalıdır.

Kadınlar için başörtüsü problemi acılı bir kangren olmaktan çok şükür ki çıkarıldı. Bu işi yöneticinin inisiyatifine bırakmaktan çıkarıp, kanuni çerçeveye alınması çok önemli.

Asıl unutulan sorun kadınların örtünmelerinin farz olduğu gibi erkek devlet memurlarının ve öğretmenlerinede Cuma Namazının farz olması ve Cuma saatlerinin ihmali ve hesaba katılmaması. Bu konu küçümsenilecek, ötelenecek ya da görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir sorun.

Cuma namazı Kuran-ı Kerim’de ayetlerle, Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerince emredilen bir ibadet…

Bu konu hakkında haddime olmayarak bazı Ayet ve Hadis-i Şeriflerden örnekler vermek istiyorum. Cuma Günü ve Namazının önemi İlgili Ayetler Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

*** “Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” (CUM’A SURESİ / 9)

*** “Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah’ın fazlını isteyip-arayın ve Allah’ı çokça zikredin; umulur ki felaha (kurtuluşa ve umduklarınıza) kavuşmuş olursunuz.” (CUM’A SURESİ / 10)

*** “Oysa onlar (kendilerini tümüyle Allah’a ve İslam’a teslim etmeyenler) bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, (hemen) ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: “Allah’ın katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (CUM’A SURESİ / 11 ) Cuma namazı ile ilgili hadisler…

***Ebû Hüreyre (r.a)den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ”

***Yine Ebû Hüreyre (r.a)den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur. ”

***Yine Ebû Hüreyre (r.a)den rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur. ”

***Ebû Hüreyre ile İbn Ömer (r.a)den rivayet edildiğine göre bu iki sahâbî Resûlullah (s.a.v)in minber üzerinde şöyle buyurduğunu duymuşlardır: “Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar. ”


Bu kadar net bir şekilde emredilen bir ibadetin; En azından direkt olarak Cuma Namazı denmezdi de ( hani laik bir ülkeyiz ya) şöyle yumuşak bir geçişle ( ki bu iş geçiştirilecek bir mevzuu değildir) iş çözülebilir. “Her inanç sahibi, kendi inançlarının gereği olan ibadet ve fiillerini (mesai saatleri içinde de dâhil olmak üzere) engellenmeden, ertelenmeden uygun ortamlar yöneticiler tarafından hazırlanarak, ibadetlerin yapılmasına müsaade edilmelidir.”

Bu ibarenin kanun içine dâhil edilmesi zor olmasa gerek. Ve genel ifadeler içerdiği için her inanç sahibini de kapsar.

Tüm katmanları kucaklayan bir madde olurdu.

Bu noktada EKSEN Eğitimciler Sendikasının, Cuma Saatlerine göre mesai saatlerinin ayarlanması hususunda bu haftalarda yapmış oldukları imza kampanyasının bir çığ gibi büyüyerek tüm sendikalar tarafından da sahiplenerek kamuoyunun gündemine getirilmesi gerektir.

Hala geç kalınmış değil. Bu iş küçük düzenlemelerle halledilir. Kanayan bir yara daha halledilmiş olur. Bu minvalde emeği geçen, Geçecek olan, bu işe bir tuğla koyan tüm dostlara selam olsun… Baki selam ve muhabbetlerimle…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ ERİMEZ 2015-01-22 13:05:40

kalemi̇ne yüreği̇ne sağlik güzel adam