Melih Gökçek'ten canlı yayında bomba açıklamalar

Başkan Gökçek, Beyaz TV’de Latif Şimşek’in sunduğu “Gündem Özel" programına katılarak, 15 Temmuz darbesinin ilk anları, bugünü ve gelecekteki muhtemel gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Melih Gökçek'ten canlı yayında bomba açıklamalar
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar sonucu tahmini olarak 8- 10 bin kişinin hapse gireceğini belirterek, "Dolayısıyla bunlara yer lazım.  Yeni hapishaneler yapılması ya da ceza çekme süresi, nispeti öne çekilerek, hapishanelerden bir boşalma yapılması lazım. Tabiri caizse kısmi af gibi birşey olabilir" dedi.

Sunucu Latif Şimşek’in, “Kader mahkumları da bekliyorlar. Bir aftan söz ediliyor. Afla ilgili görüşünüz nedir?” sorusu üzerine, FETÖ terör örgütüne üye, darbede rol oynayan, yataklık eden, destek veren çok sayıda kişinin gözaltı olduğuna ve bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çekerek "8-10 bin kişiyi bulacak bu sayı. Dolayısıyla bunlara yer lazım. Ya yeni yerler yapılması lazım ya da ceza çekme süresinin, nispetinin öne çekilerek, ciddi anlamda hapishanelerden bir boşalma yapılması lazım. Ümit ediyorum ki öyle bir şey olur" cevabını verdi.

Şimşek’in, “Mesela şartlı salıverilmeden yararlanmak için yasal süre 2 yılsa, 3 yılı kalanlar da dahil edilebilir mi diyorsunuz?” diye sorması üzerine de Başkan Gökçek, şunları söyledi:
“Bunun gibi bir şey. Yani belli bir yıl uygulamasıyla şu anda hapishanede az kalan, tabiri caizse kısmi af gibi bir af olur. Tam bilemediğim için de söyleyip hata yapmak da istemiyorum ama cezaların belli bir kısmı çekildikten sonra belli bir dönemde bırakılıyor kişiler, iyi hal nedeniyle. Böyle bir şey yapılabilir."
Başkan Gökçek, FETÖ’cüler tarafından okul sınavları feshedilen 1803 polisin ve yine aynı örgüt tarafından daha önce çeşitli kumpaslarla görevden alınan polislerin akıbetiyle ilgili soruya şu karşılığı verdi:
“1803 polisin durumuyla ilgili geri dönülüp dönülmemesi konusunda hükümetin nasıl bir tavır koyacağını bilemem. Bana sorarsanız, onlara yeni bir imkan tanınıp, yollarını açmak lazım. Ayrıca çeşitli kumpaslarla atılan polisleri kesinlikle döndürmek lazım. Onlar döneceği zaman FETÖ’cülere karşı çok daha uyanık olacakları için bu ülkeye çok daha iyi hizmet ederler, kesinlikle dönmeleri lazım.” 
 
-"ARAÇLARIMIZ TANKSAVAR VAZİFESİ YAPTI"

Başkan Gökçek, 15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişiminin, gece yarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonlardan yaptığı sokağa çıkma çağrısının, vatandaşların canları pahasına başlattıkları mücadeleyi zirveye çıkardığını söyledi.
Kendisinin de o gece 6 arkadaşıyla birlikte Öveçler’de bir gecekonduya gittiğini, oradan televizyonlara  bağlandığını,  tweet'ler attığını anlatan Gökçek, o sırada Twitter'ın kapatıldığını, kendisinin hemen müdahale edip açtırdığını, saat 23.07 itibariyle de arka arkaya 6 tweet atıp, televizyonlardan da vatandaşları sokağa çıkmaya çağırdığını söyledi.
Başkan Gökçek, diğer taraftan da Vali Mehmet Kılıçlar ve  polisle irtibatlarının olduğunu, Genel Sekreter'ini ve diğer bürokratlarını seferber ettiğini kaydederek, onların da dozerleri, kepçeleri, tankerleri, kamyonları, otobüsleriyle, gelen tankların önlerini kestiklerini söyledi. Gökçek, "Bu araçlarımız tam bir tanksavar olarak görev yaptı. Belediye personelim beni mahçup etmedi, içlerinden şehit olanlar oldu" diye konuştu.  

Sabah ezanı okunurken, çevrede büyük bir patlama olduğunu ve tankların Konya Yolu’nda, yakınlarından ilerlediğini ifade eden Gökçek, bu kez Öveçler’deki gecekondudan çıkıp Keçiören’de konuşlanarak mücadeleyi oradan idare ettiğini bildirdi. Gökçek, "Ben televizyonlarda bu işin sabah kalmayacağını söylemiştim, söylediğim gibi oldu" dedi.
 
-“CUMHURBAŞKANIMIZA, 'ANKARA’YA GELMEYİN' DEDİM"

O gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'la 2 kez görüştüğünü belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti:
“Ben öncelikle uçağının hava saldırısıyla düşürülebileceğinden endişe ediyordum. Amerikalılar, Cumhurbaşkanı Marmaris’ten İstanbul’a gelirken, uçağını adım adım izlediler.  İzlemesi bir yana, uçağın sürekli konumunu açıklayarak, adeta FETÖ'cülere uçağı düşürmesi yönünde adeta yol gösterdiler. Ben Cumhurbaşkanımıza Ankara’ya gelmeyin dedim. O gece tehlikeliydi, Allah'a hamd olsun gelmedi.”

 Başta vatandaşlar olmak üzere Vali, Emniyet ve Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonuyla yürütülen mücadele sonucu Başkent’in düşmediğine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Ankara düşseydi çok kötü olurdu. Resmen iç savaş çıkardı, başka başka cepheler çıkardı” dedi.
 
-"JETLER, DOĞALGAZ  REGÜLATÖRÜNÜ BOMBALADI"- 

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Konya Yolu, Hipodrum ve Ankamall’u da içine alan bir haritada doğalgaz regülatörünün bulunduğu bir noktayı işaret eden Başkan Gökçek, “Bombayı doğalgaz regülatörünün hemen dibine attılar. Vicdan yok, eğer bomba doğalgaz regülatörüne isabet etmiş olsaydı, civardaki yerler, yani Ankara’nın belli bir kısmı havaya uçmuştu" şeklinde konuştu.     
 
-"MECLİS'TE BİR OSMANLI TORUNU, BEKİR BOZDAĞ..." 

Vahşilik ve hainlikte sınır tanımayan FETÖ çetesinin, TBMM’yi de darbeye karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek için toplandığı sırada savaş uçaklarıyla 3 kez vurduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, bombalama sırasında oluşan tedirginlik ortamında öne atılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, "yiğit bir Osmanlı torunu olduğunu" kanıtladığına dikkat çekti.
 Bozdağ’ın, Meclis bombalanırken, “Bomba atsanız da buradayız, millete hesap vermenizi sağlayacağız “ şeklindeki sözleri de televizyon ekranına geldi.   
Daha sonra televizyon ekranına yansıyan görüntülerle İstanbul ve Ankara’da vatandaşlara uçaklarla, helikopterler ve tanklardan ateş açılarak gerçekleştiren hain saldırıların, vatandaşların  emniyet kuvvetleri ile birlikte 238 şehit vererek gerçekleştirdiği kahramanca ve akıl dolu mücadelesi Başkan Gökçek’in yorumlarıyla devam etti.    
 
-KAHRAMAN BİNBAŞI BARIŞ DEDEBAĞ DA UNUTULMADI-          Başkan Gökçek, programda, gerçek Türk askerlerinin, darbe girişimi süresince yaptıkları kahramanlıklara da yer verdi. Bu konuda örnek bir davranış göstererek, kışlada darbeci askerlere tarihi bir ders veren ve onları teslim alan Binbaşı Barış Dedebağ’ın görüntüleri de televizyon ekranına yansıtıldı.  
 
-"BAŞBAKANLARI AKŞENER'Dİ"
Darbecilerin başbakanının Meral Akşener olduğunun  açık olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, ekrana defalarca gelen “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesini yaşama geçirme sözü, “Ben başbakan olacağım” ve “15’inden sonra her şey değişecek” cümleleriyle, darbecilerin 15 Temmuz gecesi TRT spikerine silah zoruyla okuttukları bildirideki “Yurtta Sulh Konseyi” imzasının nasıl birbiriyle örtüştüğünü izleyicilere gösterdi.
1998 yılında gözaltına alındığı bir olaya gönderme yaparak, o gün “Gözlerimin içine bakın, ne demek istediğimi anlarsınız” dediğini hatırlatan Başkan Gökçek, şimdi de aynı sözü kullanarak, gözlerine bakılarak, darbecilerin cumhurbaşkanının kim olduğunu herkes tarafından anlaşılacağını vurguladı.  
 
-"YENİ DARBE GİRİŞİMİNE DİKKAT!"
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, darbe girişiminde hüsrana uğrayan FETÖ’nün, DEAŞ ve PKK’yı kullanarak, Türkiye’de aynı anda 40-50 yerde karışıklık çıkartma planına dikkat çekti. Bu örgütlerin, emniyet güçlerinin bu bölgelerde teröristlerle savaşmasını fırsat bilecek, Silahlı Kuvvetlerde kalan bir grup FETÖ'cü hainle yeni bir girişimde bulunabileceklerini ifade eden Başkan Gökçek, ancak vatandaşların da kazandığı deneyimle, topyekun kışla kapılarına dayanarak, hainlerin hareket kabiliyetlerini önleyeceklerini belirtti.  
 
-BAŞKAN GÖKÇEK’TEN, ABD VE AVRUPA’YA ÇAĞIRI
Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin yetkililerinin, darbe öncesi, darbe sırasında ve geleceğe yönelik mesajlarında darbe yanında yer aldıklarını gösteren açıklamaları ve yayın organlarındaki makalelerinden örnekler vererek anlatan Başkan Gökçek, söz konusu ülke yöneticilerine şöyle seslendi:
“Benim naçizane tavsiyem, başta ABD olmak üzere. Almanya’sına, İngiltere’sine Fransa’sına; Arkadaş, bizim içimizi karıştırmaya çalışmayın, bizimle dost olun, bizi düşman edinmenizden bir fayda olmaz, elbette bize de fayda olmaz. Her ülke kendi menfaatlerini korumak zorunda. Her ülke kendi kaderini kendisi çizmek zorunda, bırakın doğrusunu, eğrisini biz kendimize göre seçelim ve buna göre yürüyelim. Bu FETÖ’yü bize verin. Vermezseniz, bizim özellikle ABD’ye sempatiyle bakmamız mümkün değil. Verirseniz, işlerin birden değiştiğini, daha mükemmel bir hale geldiğini görürsünüz.” 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.