Melih Gökçek'ten A Haber'de şok açıklamalar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişimine karşı oluşan "Yenikapı ruhundan", FETÖ'cülerin tehditleri ve ABD Büyükelçisiyle görüştükten sonra uzaklaştığını söyledi.

Melih Gökçek'ten A Haber'de şok açıklamalar
 Başkan Gökçek, A Haber TV kanalında yayınlanan "Söz Teması" programına katılarak, Dış Haberler Şefi Orhan Sali ile Haber Kordinatörü Fatih Atik'in sorularını yanıtladı.
           
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Yenikapı ruhundan yavaş yavaş uzaklaştığını ve CHP'nin 'fabrika ayarlarına' döndüğünün altını çizen Başkan Gökçek, Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalardan örnekler vererek, darbe girişiminden sonra geçen sürede tavrının nasıl değiştiğini anlattı.
           
 Darbe girişiminin hemen ardından, Kılıçdaroğlu'nun ,'Ordu içinde yuvalanan FETÖ'nün, devletin içinde bu kadar yuvalanması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir tablodur' şeklindeki sözlerini hatırlatan Başkan Gökçek, "Mükemmel bir sözdü. Hiç alışık olmadığımız bir Kılıçdaroğlu ile karşılaştık. Ama bunun en büyük nedeni, darbe hareketinden sonra CHP'nin tabanının belli bir kısmının da AK Parti ve MHP tabanıyla birlikte hareket etmesinden dolayı oldu. O baskıya Kılıçdaroğlu dayanamadı. Milli bir hareket ortaya çıktı" dedi.
           
Ancak son zamanlarda Kılıçdaroğlu'nun iktidara  ithamlarda bulunmaya başladığını, Cumhurbaşkanı'na laf attığını, 17 Aralık'tan öncesindeki ilişkiler nedeniyle iktidarı ve belediyeleri suçladığını ve bunlardan hesap sorulması gerektiğini savunduğunu söyledi.
           
Bu görüşleri reddeden Gökçek, halbuki görevden alınan 174 generalin büyük çoğunluğunun orduya 1994'de girdiğini, o dönemde  SHP-DYP iktidarı olduğunu ve ordudaki ana komuta kademesinin, bunları 20 yıl fark edemediğini belirtti. Gökçek, "Türkiye'de öyle bir yapı var ki şu son zamana kadar, orduya en ufak bir müdahalede bulunma şansı olmamış. 28 Şubatçılar, herkesin başına binerken, ordunun içinde namaz kıldı diye herkesi atarken bunları atladılarsa, esas onlara sormak lazım. Niye atladınız? Demek ki atlanıyor. Öyle bir yapılanma, öyle bir gizlenme var ki, adam kendini öyle gizliyor ki, her şey bunlar için meşru" diye konuştu. 
 
-ARTVİN'DEKİ SUİKAST GİRİŞİMİ-
           
Kılıçdaroğlu'na Artvin'de gerçekleştirilen suikast girişimini hatırlatan Başkan Gökçek, "PKK değil. PKK ile iç içe çalışan FETÖ yaptı bunu. Korkutmak için yaptılar. O korku var ya, gittikçe Kılıçdaroğlu'nun içine yerleşti" diyerek, bu olaydan sonra Kılıçdaroğlu'nun görüşlerinin değiştiğini ve ABD Büyükelçisi John Bass ile görüşmesiyle de Kılıçdaroğlu'nun ikaz edildiğini söyledi.
 
-"KILIÇDAROĞLU, YENİ KAPI RUHU KONUSUNDA SAMİMİ MİYDİ?"
           
Kendilerinin hata yaptığını ve anlamadıklarını ifade eden Gökçek, "Ama anladıktan sonra eğer bizim tavrımızda FETÖ ve FETÖ'cülere karşı müspet bir davranışımız varsa, bu bir çıkar ilişkisine girer. İtham etmekte yüzde 100 haklısın. Ama öğrendiğimiz andan itibaren 'FETÖ nasıl Türkiye bürokrasisinden temizlenir', onun mücadelesini yapmışız" dedi.
         
  Başkan Gökçek, "Kılıçdaroğlu, Yenikapı ruhu konusunda samimi miydi?" sorusunu şöyle yanıtladı:
           
"Belki samimiydi. Kılıçdaroğlu'na her zaman muhalefet yapan birisiyim. Samimi değil demeyeyim. İçinden gelmeye gelmeye, mecburiyetten yaptı. Ama söylediklerine de bir noktada inandı. FETÖ'nün yaptığını gördü yani."
 
-"FETÖ'CÜLERDEN İLK KEZ KILIÇDAROĞLU İLE İRTİBAT KURAN KİŞİ"      
         
  Başkan Gökçek, FETÖ'cülerin, Kılıçdaroğlu'na 'Seni bu makama getiren biziz' baskıları yaptığını ifade ederek, "Evet onu o makama, o mevkiye getiren, FETÖ"cüler. Kim ne derse desin, Kılıçdaroğlu kendi genel başkanlığını, doğrudan doğruya FETÖ'cülere borçlu" dedi. 
           
Kılıçdaroğlu'na FETÖ'cüler tarafından 'fabrika ayarlarına dönmezsen seni düşürürüz'  şeklinde mesajlar iletildiğini belirten Başkan Gökçek, "Türkiye bunu ilk defa duyacak. FETÖ'cülerden ilk defa Kılıçdaroğlu ile irtibat kuran kişi (Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı) Mustafa Yeşil'dir" dedi. Yeşil'in, FETÖ'cülerin iki numaralı adamı olduğunu belirten  Başkan Gökçek, "Kılıçdaroğlu'nun miadı doldu. Büyük gaf yaptı. Üst akıl, kendisine ihanet edeni affetmez" diyerek, Yeşil ve FETÖ'cü bazı isimlerin, Kılıçdaroğlu ile nasıl iletişime geçtiğini ayrıntılı bir şekilde aktardı.  
 
-"CHP'NİN DANIŞMANI AKSOY, DARBEYİ KILAÇDAROĞLU'NA SÖYLEMEZ Mİ?"
         
  Programda Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin, FETÖ ile ilişkilerinİ, haber, fotoğraf ve belgelerle yansıtan Başkan Gökçek, "Darbe girişiminden,  CHP'lilerin haberi var mıydı?' sorusu üzerine şu karşılığı verdi:
           
"Bence kesinlikle vardı.  Her tür hazırlıklarını kendileri de yapıyordu ve bunu daha önce CHP'nin danışmanı olan Murat Aksoy televizyonda, 'Şu anda darbe seçeneği bile Ankara'da konuşuluyor' dedi. Eylül 2015'te yapıyor bu konuşmayı ve darbe yapılacağını sonunda açıklıyor. Aksoy şimdi  FETÖ'den dolayı tutuklu. Kılıçdaroğlu'nun danışmanı halka söylediğini Kılıçdaroğlu'na söylemez mi, elbette söyledi. Bunu haber olarak Kılıçdaroğlu'na getirmeme ihtimali milyonda bir var mı? Kılıçdaroğlu'nun bu darbelerden yüzde 100 haberi vardı" dedi.
         
  Gökçek, Aksoy'un tv programındaki konuşmasını da ekranlardan izlettirdi.
           
CHP'nin FETÖ'ye teslim olmuş bir siyasal parti olduğunu, verdiği örneklerle gözler önüne seren Başkan Gökçek, "CHP ve Gülencilerin ittifakı", "CHP'nin paralel rant ittifakı", "CHP'li belediyede cemaat krizi", "Kadıköy'de rant, Paraleli zengin etti" başlıklı haberleri ve Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu'nun, CHP'li 19 belediyenin Gülen Cemaati ile ilişkilerini anlatan röportajını, izleyicilerle paylaştı.      
 
-"EN ÖNEMLİ OLAY, BAYKAL'IN KASETİ"
           
FETÖ'cülerin Türkiye'de yaptığı iç operasyonlarla 'Türkiye'nin altını üstüne getirdiğini ve CHP'nin de cehresini değiştirdiğini ifade eden Başkan Gökçek, "Bu olayların içerisinde de hep CHP'lileri kullandılar. En önemli olay, Baykal'ın kaseti"  dedi. Deniz Baykal'a yapılan kaset kumpasını aşamalarıyla anlatan Başkan Gökçek, şöyle devma etti:
           
"Gizli kamerayla görüntüler çekiliyor, sonra kameralar sökülüyor. Kaset komplosunda FETÖ'cü polislerin görevli oldukları görülüyor. İçeri girenler Baykal'ın evine girip gizli kasetler çekiyor, kasetleri ilan edip Baykal'ın istifasını temin ediyorlar. Peki bu kasetlerden Kılıçdaroğlu'nun haberi var mı yok mu? Son derece önemli.
 
Baykal diyor ki; 'Bu konuyu aydınlatacak iki isim vardır; Dönemin Başbakanı ve Kılıçdaroğlu'dur. Aşağıdan yukarı gitmeyin, yukarıdan aşağı gidin'  ifadesini kullanıyor. Hadi Başbakan Türkiye'nin sorumlusu o açıdan. Peki Kılıçdaroğlu nereden biliyor? Yani Kılıçdaroğlu'nun bildiğini de açıkça Baykal ifade etmiş oluyor."
Bir tv kanalında yayınlanan Kılıçdaroğlu'nun röportajını paylaşarak, "kaset kumpasından Kılıçdaroğlu'nun haberi olduğunu ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaseti izlerken bilgisayar ekranından alınan görüntüsünü gördüğü" yönündeki sözlerinin kendisini ele verdiğini dile getiren Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

"Bu görüntüyü Kılıçdaroğlu'na birisi izletiyor. Bu kaseti çekenlerden birisi. Soruyorlar kim izletti sana söyler misin? Söyleyemem diyor. Peki söyleyemediğin hatırlayamadığın adamın FETÖ'cü olmama ihtimali trilyonda bir var mı, yok. Demek ki sen FETÖ'cülerle işbirliği yapan bir adamsın, kol kolasın. Sana getirip bunu seyrettiriyorlar. Ondan sonra diyorsun ki FETO'cularla içiçe girmiş AK Parti'... Nerede girmiş? Sen girmişsin, sana seyrettirmişlerse böyle bir şeyi FETÖ'cüler, seni teslim almışlar. Git beni mahkemeye ver Kılıçdaroğlu, bunlar FETÖ'cü değil de aksini ispat et. FETÖ'cülerle iç içe yönlendiriyorlar. Konuş diyor konuşuyor, otur diyor oturuyor."   
 
-"EKMELEDDİN İHSANOĞLU, MANSUR YAVAŞ, FETÖ'CÜLERİN ADAYI"
           
Başkan Gökçek,Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak FETÖ'cülerin istediğini ve bunun için Amerika'dan onay istediklerini ve aldıktan sonra da Kılıçdaroğlu'na "Bunu aday yapacaksın" dediklerini ileri sürerek, "Ben soruyorum Kılıçdaroğlu'na, benim söylediklerim yanlış olabilir. Yorum yapıyorsun diyebilir bana. Soruyorum. Çık, de ki 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu bana tavsiye eden kişiler, şu şu kişilerdir'" dedi.
           
Yerel seçimlerdeki FETÖ adayları ile ilgili soruya da Gökçek, "Mansur Yavaş, direkt FETÖ'cülerin adayıdır. Bunda hiç şüphe yoktur. Önümüzdeki dönemde de yine FETÖ'nün talimatı olursa, yapar Kılıçdaroğlu, yapmaya da mahkum. Şuandan itibaren Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün lafından çıkması mümkün değil" şeklinde yanıt vererek, FETÖ'cü bir gazetecinin, Yavaş'ın yanında seçim döneminde sevincini gösteren bir fotoğrafı paylaştı. 
           
-"MHP'YE DE NUFUZ ETTİLER"-
           
FETÖ'cülerin Türkiye'deki diğer siyasi partilere de nüfuz ettiklerini belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti:
           
"MHP için yaptılar. MHP'dekilerin kasetlerinin, FETÖ'cüler tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Bahçeli dik durdu. BBP, FETÖ'cüler tarafından teslim alınmış vaziyette. Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşürülmesinde, FETÖ'cülerin parmağı var. FETÖ'cüler MHP'ye de nüfuz ettiler. Hangi FETÖ'cüler gelip de desteklemişler Meral Akşener'i? Madem bu desteği alıyorsun, inkar etme itiraf et. Bütün Google'ı taradım. Tanıdığım MHP'li arkadaşları aradım, yardım istedim, resimlerini, isimlerini buldurdum. Hangilerinin FETÖ davasından içeri girdiğini, savcının önüne çıktığını buldurdum. Bunların hepsini mahkemeye sunacağım."
           
FETÖ'cülerin önemli kumpaslarından birinin de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bürokrat ve komutanlar arasında yapılan bir toplantıda ortam dinlemesi yapılması olduğunu belirten Başkan Gökçek, Kılıçdaroğlu'nun, bir hafta önce Genelkurmay'da konuşulan bu konudan da haberi olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili görüşlerinin yer aldığı röportajı paylaşarak değerlendirmede bulunan Gökçek, şöyle konuştu:
         
   "Yani aslına bakarsan, casusluğun bir parçası. Haberi var, ihbar etmiyor. Nerden haberin oldu bundan? Neden gidip ihbar etmiyorsun? Devletin üst kademesi gelmiş bir araya oturuyorlar. Bir mütalaa yapıyor. Oraya bir bant koyuyorlar. Gaye, uluslararası alanda Türkiye'yi sıkıntıya sokmak. İhanetin dik alası. Sen devletin sırrını yurt dışına veriyorsun. Kendi ülkeni ispiyonluyorsun. Böceği koyan tam bir alçak. Onu yaptıran tam bir alçak. Tamam bunlar bu alçaklığı yaptı sana getirdiler Kılıçdaroğlu, sen bir vatan evladı olarak, 'Böyle bir ihbar aldım, gerekli önlemi alın' demesi gerekmez mi?"  
             
Başkan Gökçek, diğer önemli bir olayın ise MİT TIR'larının durdurulması olduğunu hatırlatarak, "Özelikle kamuoyuna, DEAŞ'a silah gönderildiği istikametinde kamuoyu yaptılar. Tamamen FETÖ'cü muhabirler olayı etrafa yaydı" diyerek, Soner Yalçın'ın, "Cemaatin CHP İmamı" isimli yazısını okudu.  
           
Gökçek, yazıdaki, "Can Dündar'a MİT TIR'yla ilgili bilgi veren kişinin Enis Berberoğlu olduğunu ve asıl amacın, Batı'da tanınan Can Dündar'ı hapse attırarak, cezaevindeki cemaatçi gazetecileri gündeme getirip, dünya kamuoyunda yapılacak baskıyla cemaatçi gazetecilerin hapisten çıkmasını sağlamak olduğu" ifadelerine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu'nun en ince detayına kadar olaylardan haberi olduğunu savunan Başkan Gökçek, "FETÖ batağının içerisine, boğazına kadar girmiş Kılıçdaroğlu" dedi.
 
-PENSİLVANYA'YA GİDEN CHP'LİLER VAR MI?
         
  Başkan Gökçek, 2013'ün sonunda Kılıçdaroğlu'nun heyetle ABD'ye gittiğini, ABD programını tamamıyla FETÖ'cüler ayarladığını, Emine Ülker Tarhan'ın da kiminle görüşecekleri söylenmediği için gitmek istemediğini belirterek, "Çünkü kendileri de bilmiyor programı." dedi.
           
Meclis'te kurulan FETÖ Araştırma Komisyonu içindeki CHP'yi temsil eden 4 milletvekilinden 2'sinin de Amerika'ya gidip FETÖ'cülerle ön safta bulunan kişiler olduğunu bildiren Gökçek, CHP'nin içinde FETÖ sempatizanı milletvekilleri ve üyelerinin de olduğunu, video, fotoğraf ve haberlerle gösterdi.  
 
-"KILIÇDAROĞLU GİDERSE, SELİN SAYEK BÖKE GELECEK"
         
  Muharrem İnce'nin CHP'de genel başkan olmak istediğini, ancak  FETÖ'cülerin buna müsaade etmeyeceğinin altını çizen Başkan Gökçek, "Ancak Eren Erdem nasıl teslim alındıysa, bu da teslim alınabilir. Selin Sayek Böke, özellikle üst aklın CHP için hazırladığı bir isim. Kılıçdaroğlu giderse, gelecek olan kişi o. FETÖ'cüler her partiyi her zaman destekleyebilir. MHP'yi ele geçirmiş olsalar da diğer partilerden asla vazgeçmezler. Bunlar ülkeyi yönetmek istiyor. HDP'yi bile Güneydoğu'da desteklemediler mi?" diye sordu.
 
-İKİNCİ DARBE KALKIŞMASI İDDİALARI
           
Başkan Gökçek, ikinci darbe iddiaları için de bunun, FETÖ'cülerin insanlarda tedirginlik yaratmak için yaptığı bir şey  olduğunu belirterek, "Bir daha darbe olmaz. Bu millet, teşebbüs eden askerlerle ilk davrandığı gibi davranmaz. Uluslararası güçler tezgah yapıyor, bizi parçalamak istiyor. Türkiye'de darbe olsaydı, en az 100 bin kişiyi öldüreceklerdi. Millet beni öldürsünler diye mi bekleyecek? Askeri kıtalarda astsubaylar yapsınlar da görelim diyorlarmış aynı Ömer Halisdemir gibi çeker çeker vururlar. Darbe olmaz ama ülkemizi parçalamayı, üst akıl ve yabancı güçler bırakır mı, bırakmaz" şeklinde konuştu.
           
Bundan sonra Türkiye'de en büyük tehlikenin, Alevi-Sunni çatışması çıkarmak olabileceğine dikkat çekerek, "Vatandaşlarım kesinlikle bu fitneye kanmasın. Alevi-Sunni kardeştir" dedi.
           
-ERKEN SEÇİM OLUR MU?
         
  Başkan Gökçek, erken seçimle ilgili soruya da Türkiye'de her zaman seçim olabileceğini, ancak bir sıkıntı olması halinde, bunu aşmak için  daha güçlü bir iktidara ihtiyaç olduğunda erken seçime gidilebileceğini söyledi. CHP'nin oy kaybettiğini ve daha da kaybetmesini dilediğini kaydeden Gökçek, "Partimizin oyu yüzde 54'lere çıktı. MHP yükseliyor. HDP barajın altında. Böyle güzel bir ortam içerisinde başkası olsa direkt seçime giderdi" diye konuştu.
 
-"EN BÜYÜK SİLAHIMIZ DUADIR"
           
Başkan Gökçek, bazı İngiliz kurumlarının Doğu'da aşiret liderleriyle görüşmesiyle ilgili de "İngilizlerin Türkiye üzerinde çok oyunları var. Birilerini tavlarlar mı? Aşiretlerin tamamı buna karşı çıkar ama bir aşireti kandırabilir mi, kandırabilir. İngilizleri uyarmak lazım. Ancak tüm bunlara karşı bizim en büyük silahımız, duadır. Ülkenin birliği, bütünlüğü için dua edin" dedi.  
           
FETÖ'nün kesinlikle terör örgütü olduğunun artık greçek olduğuna dikkat çeken Gökçek, "İnsanları nasıl kandırdı, bacı dediği insanlara fahişelik bile yaptırdı, nasıl yaptırdı?  Bu ülkeyi nasıl bombalayacak hale geldi? Hala FETÖ'cü var mı, var. Bunları ayıklamak lazım" dedi.
           
Programın sonunda "İzmir Vaizi Fetullah Gülen" imzalı bir makbuz gösteren Gökçek, "Bu makbuz, CHP'ye 1967'de yatırılan para makbuzu. FETÖ'ye ait. Kan çekiyor arkadaş. CHP'ye para yatırmış. Herkesten kurban parası topluyorlar, gerisini... Allah katında bunu nasıl izah edeceksin? Hangi vicdan bunu kabul eder?" dedi.
           
Başkan Gökçek, Amerika'nın Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi:
         
  "Vermezler bize. 'FETÖ'yü biz size teslim edersek, başka ajanı nerden buluruz' diyorlar. Benim kişisel tahminim, Türkiye'ye teslim etmeden ya ani kalp krizi olacak, ya hastalık olacak. 'Tam veriyorduk ama öldü diyecekler."
           
Başkan Gökçek'in programın sonunda iktidar olarak FETÖ'ya karşı çok ciddi mücadele verildiğini belirterek, CHP'nin OHAL'a karşı çıkmasını eleştirdi ve "Türkiye'deki OHAL, FETÖ'ye PKK'ya, DAEŞ'e karşı. CHP, 'OHAL'i kaldırın' diyor. Sana ne yaptı? Kulağından mı yakaladı? Kimin  adına OHAL'in kalkmasını istiyorsun? Ya FETÖ adına, ya PKK ya DAEŞ adına. Siz OHAL'in kalkmasını istiyorsunuz, bunu sizden FETÖ istiyor" mesajı verdi.
         
  Gökçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin darbe girişimi sonrası aldığı tavır ve OHAL'i desteklemesiyle ilgili soru üzerine, Devlet Bahçeli'nin, bu konuda son derece sağduyulu davrandığını ve devletin yanında durduğunu belirterek, "Bahçeli adam gibi adam" dedi.
Anahtar Kelimeler:
Melih Gökçek A Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.