Turgut Altınok hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları ile ilgili açıklama

Keçiören'de yaşanan ve bazı sosyal medya hesaplarında, basın kuruluşlarında çıkan Turgut Altınok ile ilgili yolsuzluk iddiaları üzerine Keçiören Belediyesi'nden açıklama geldi.

Ankara Haber
Ankara Haber
04 Haziran 2019 Salı 07:26
Turgut Altınok hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları ile ilgili açıklama

Keçiören Belediyesi'nden ilgili iddialar üzerine yapılan açıklama metni ise şöyle:

Aşağıda belirtilen linklerden ve haber başlıklarından anlaşılacağı üzere belli başlı medya organlarının internet sitelerinde yayınladığı asılsız, tarafımızı karalayan ve mesnetsiz suçlamalar içeren haberleri üzerine kamuoyunun gerçek bilgiye ulaşması için belediyemiz tarafından açıklama yapma gereği zorunlu olmuştur.


Mesnetsiz bilgiyi kamuoyuna duyuran kişi ve basın yayın kuruluşlarının ilgili linkleri şöyledir:

https://eksisozluk.com/kecioren-belediyesinin-yaptigi-usulsuzluk--6060053
Cengiz Peker: İnşaat için 15 milyon TL harcadım!

https://emlakkulisi.com/cengiz-peker-insaat-icin-15-milyon-tl-harcadim/607945

Turgut Altınok, A Takımı ile kaldığı yerden icraatlarına devam ediyor!

https://www.sozcu18.com/turgut-altinok-a-takimi-ile-kaldigi-yerden-icraatlarina-devam-ediyor-28162h.htm

Keçiören’in AKP’li başkanı hakkında yolsuzluk iddiası

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/keciorenin-akpli-baskani-hakkinda-yolsuzluk-iddiasi-236747h.htm

AKP'li belediye başkanı hakkında belgeli yolsuzluk iddiası!

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/akp-li-belediye-baskani-hakkinda-belgeli-yolsuzluk-iddiasi-h130267.html

Düğün salonu sahibi AKP’li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a isyan etti

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1423804/Dugun_salonu_sahibi_AKP_li_Kecioren_Belediye_Baskani_Turgut_Altinok_a_isyan_etti.html

AKP’li Keçiören belediye başkanı hakkında yolsuzluk iddiası: Ekmeğimizle oynadı

http://www.diken.com.tr/akpli-kecioren-belediye-baskani-hakkinda-yolsuzluk-iddiasi-ekmegimizle-oynadi/

KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA:
 

Keçiören Kuşcağız Mahallesi, Tarhanlar Cad. No:32, 06290 Keçiören/Ankara adresinde düğün salonu işletmecisi olan Cengiz Peker isimli şahısın Keçiören Belediyesine ait arsa üzerine 15 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle inşa ettiği Bengi Düğün Salonunda tespit edilen imara aykırılıklar, bu aykırılıkların 15 gün içerisinde düzeltilmesi hususuna da değinilerek yasaların belediyemize verdiği yetkiyle bu şahsa tebliğ edilmiştir.


Yine düğün salonu yanında bulunan, idaresi, yönetimi ve denetimi belediyemize ait olan nikâh salonunda zoraki stüdyo kurularak vatandaşın özel günlerinde şahsi olarak fotoğraf ve video çekmesinin engellenmesi durumunun kamu yararına aykırı olduğu gerekçesi yasal işlem yapmayı zorunlu kılmıştır.  

Öncelikle Düğün Salonu olan bölümde, İmara aykırı düzenlemeler yapan bu işletmeye İmar Kanununun 32. Maddesi gereğince ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapı yapıldığının tespiti durumunda, ruhsat eki mimari projesine aykırı olan alanların 15 gün içerisinde yıkılması gerektiği, Belediye Meclisimizin 14 Mayıs 2019 tarihli ve 887 sayılı kararıyla sabitlenmiş ve işletme sahibine de konuya ilişkin tebligat gönderilmiştir.

Bu düğün salonunda İmar Müdürlüğümüz tarafından tespit edilen başlıca eksikliler ise, “Teknik hacim olarak kullanılması gereken yerin inşa edilmediği, bu alanın otopark olarak kullanıldığı, mescit olarak kullanılmaya elverişli olmadığı tespit edilen klima santral odasının mescit olarak kullanıldığı, asma katta yer alan teknik odanın idari ofis olarak kullanıldığı, fuaye alanı olarak kullanılan yerin küçültüldüğü buna mukabil teras alanının büyültüldüğü, tesissin bahçesine dikilmesi gereken 77 adet ağacın dikilmediği” şeklinde sıralanabilir.

Kendilerine ait düğün salonu bölümünün İmara aykırı durumlarının yanı sıra düğün salonu yanında bulunan ve idaresi, yönetimi ve denetimi belediyemize ait olan nikah salonunda zoraki stüdyo kurulduğu, vatandaşın düğün, nişan vb. özel günlerinde şahsi cep telefonlarından dahi fotoğraf ve video çekmelerine engel olunduğu, haksız kazanç elde ederek kendi tekellerinde tuttukları fotoğraf çekme faaliyetinin neticesinde de vatandaştan fahiş ölçüde para talep edildiği yönünde şikayetlerin doğruluğu tespit edilmiştir.

Hal böyleyken ne kadar özel işletme olsa da Keçiören Belediyesi’nin idaresi, yönetimi ve denetiminde olan nikah salonunda vatandaşlarımızı bu en doğal kamu hakkından mahrum edecek tutum ve davranış kabul edilemeyecek bir durumdur. Nikah salonunun fotoğraf ve video çekimi işi mesnetsizce iddia edildiği gibi bir başkasına peşkeş ya da verilme durumu söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken durumunun kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle yapılmasından kaynaklıdır.

Buradan hareketle işletme sahibi Cengiz Peker isimli şahıs, gerek sosyal medya üzerinden gerekse basına verdiği mesnetsiz demeçlerle hem Keçiören Belediye Başkanı Sayın Turgut Altınok’u ve ailesini hem de belediyemizin kamu yararı gözeterek yürütmek zorunda olduğu denetimlerini itibarsızlaştırmaya çalışmıştır.

Basın meslek ilkelerini hiçe sayan, kaynak araştırması yapmayan, kamu yararı gözetmekten ziyade toplumu yanlışa yönlendirmeyi ya da manipüle etmeyi kendisine görev sayan belli başlı basın organları da bu şahsın safsatasına çanak tutmuştur. Bu kapsamda basında yer alan tehdit suçlamaları ya da işletmenin kullanım hakkının başka bir şahsa devredilmek istendiği şeklindeki yorumlar yalandır, gerçeği yansıtmamaktadır. Tarafımızı itibarsızlaştırmaya çalışan Cengiz Peker isimli şahıs başta olmak üzere, bu asılsız iddiaları gerçekmiş gibi kamuoyuna yansıtan basın yayın kuruluşlarına yönelik hukuki haklarımızın kullanılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.​​

Son Güncelleme: 04.06.2019 07:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.