Melih Gökçek'ten şok 17 Aralık açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, canlı yayında 17 Aralık operasyonuyla Başbakan'ı indirmek isteyen iki ülkeyi açıkladı.

25 Ocak 2014 Cumartesi 10:52
Melih Gökçek'ten şok 17 Aralık açıklaması
  Melih Gökçek, son günlerde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunarak, “Küçülen Avrupa, büyüyen Türkiye’de 17 Aralık ve Gezi olaylarını getiren, bardağı taşıran son damla Sayın Başbakan’ın yeni projeleri oldu” dedi. 

Beyaz TV’de Ferda Yıldırım’ın sunumuyla gerçekleşen “Basın Kulisi Özel” programının canlı yayın konuğu olan ve gündeme ilişkin yine bilinmeyenleri belgeleriyle birlikte ortaya koyan Başkan Melih Gökçek, “Şimdiye kadar fitneye benzin dökmemek için beklediğini” söyledi.

Katıldığı her televizyon programlarında ve twitter adresinden sık sık kamuoyunun bilgilenmesi için çeşitli değerlendirmelerde bulunan Başkan Gökçek, Beyaz TV’deki sözlerine, seçim çalışmalarına ilişkin açıklamalarıyla başladı.

30 Mart yerel seçimlerinde 5. kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti’nin adayı olarak açıklanan Başkan Gökçek, seçim çalışmalarına başladıklarını söyledi. “Resmi kampanyamız ayın 6’sında başlayacak” açıklamasında bulunan Başkan Gökçek, “Ama biz bu arada geziyoruz, dolaşıyoruz, programlarımızı yapıyoruz. Ayın 6’sından sonraki ataklarımıza hazırlanıyoruz. İnşallah son 2 ay dolu dolu geçecek” dedi.

Yıldırım’ın “Enteresan süreçlerden geçiyoruz ama öncesinde hep çıktığınız yayınlarda söylediniz, partim ve başbakanım uygun görürse yeniden Ankara’ya aday olmak beni mutlu eder, demiştiniz. Şimdiki hisleriniz nedir?” sorusu üzerine Başkan Gökçek, “Gerçekten çok mutluyum inşallah partimi de başbakanımı da bize gönül bağlayan vatandaşlarımızı da mahcup etmeyeceğiz. Bugüne kadar belli bir çalışma aşkıyla geldik. Ondan dolayı 4 kez üst üste seçildik. İnşallah 5. kez de kazanacağız. Ben mutluyum. Allah’ın izniyle seçileceğimden herhangi bir endişem yok. Yapılan anketler de bunu gösteriyor” cevabını verdi.

Keçiören Belediye Başkanlığı ile birlikte toplam 25 yıllık yerel yönetim deneyimi bulunan Başkan Gökçek, daha önce nikahını kıydığı bir kişinin oğlunun da nikahını kıymanın kendisine nasip olduğunu söyledi.
 
-“FİTNEYE BENZİN DÖKMEMEK İÇİN BEKLEDİM”

Başkan Gökçek, açıklamalarının ardından son günlerde yaşanan sürece ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle sosyal medyada kendisinin sessiz kalmasının nedenine ilişkin çok sayıda mesaj atıldığının altını çizen Başkan Melih Gökçek, “Geçen sefer özellikle Gezi olaylarında uluslararası güçlerin ve onlara Türkiye’de taşeronluk yapanların Türkiye kastı çok açık ve net ortadaydı. Bunun için rahatlıkla çıkabildim. Ama bu olayların içerisinde üzülüyorum, maalesef ve maalesef kendi insanımız dediğimiz insanlarla karşı karşıya gelmek gibi bir konum Türkiye’ye takdim edildi. Dolayısıyla böyle bir olayın içerisinde direkt bulunmak, fitneye benzin dökmemek, yanlışlıkla bir şeyler yakmamak için çıkmadım. Olaylar gelişti, belli bir noktaya geldi ve artık Türkiye’nin gündeminde de oturdu. Biz de bunları tahlil edebilecek hale geldik... Bütün gelişen olayların hepsini teker teker anlatacağım. Olayların tamamı beynelmilel güçlerin Türkiye’yi yeniden dizayn için yapmış oldukları hadiseler” açıklamasında bulundu.    

Yaşanan gelişmeleri Gezi olaylarından bağımsız görmediğinin altını çizen ve “Bu olaylar neden Türkiye’de oluyor?” sorusunun sorulması gerektiğini anlatan Başkan Gökçek, “Bunu anlayabilmek için önce Türkiye’nin bugünkü durumunu çok ciddi tespit etmemiz lazım. Biz neredeyiz? Bu ülke AK Parti hükümetiyle ve Recep Tayyip Erdoğan ile nereden başlamış ve nereye gelmiş? Bunu görmezsek olayları çözümleyemeyiz” tespitini açıkladı.

Televizyon programlarına çıkmadan önce mutlaka çok çalıştığını anlatan Başkan Gökçek, AK Parti’nin 11 sene önce iktidara geldiğini hatırlatarak, “Araştırmalarımda öyle rakamlarla karşılaştım ki, kendim dahi hayret ettim. Ben bile bilmiyormuşum… Bu iş biraz da bakanlarımızın kabahati. Bunları doğru dürüst anlatsalar, ben de bilsem, bunları tekrar ederim. Anlattıkları da var. Ama bazı anlatılmayan dev olaylar da var. İnsanın havsalası duruyor. Ben rakamları verdiğimde, olayları anlattığımda Türkiye’nin nereden geldiğini ve nereye gittiğini, kanatlanıp uçtuğunu çok net göreceksiniz” dedi.  
 
-“TÜRKİYE NELERDEN NEREYE GELDİ?”
 
Daha sonra açıklamalarına AK Parti iktidarından önceki ve sonraki ekonomik rakamların yer aldığı istatistiki verilerle devam eden Başkan Gökçek’in, geçmiş dönemin gazete kupürlerini de göstererek, açıkladığı alan ve rakamlar şöyle oldu:

“2002 yılında kişi başına düşen gelir 3 bin dolardı. Kişi başına düşen gelir şu anda 10 bin 500 doları buldu. Gayri safi yurt içi hasıla 2002 yılında 232 milyar dolar. Ama 2012 yılında 786 milyar dolar. İhracat 36 milyar dolarmış. Şu anda 153 milyar dolara çıkmış. İMF’ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. Şu anda İMF’ye borcumuz bitti. Merkez Bankası rezervleri 2002’de 28.3 milyar dolar, şu anda 135 milyar dolar. Faiz 7500 idi. AK Parti iktidara gelmiş yüzde 7500’den yüzde 4,5’a inmiş.”

Türkiye’nin ekonomik verilerde dünya ve Avrupa sıralamalarındaki yükselişine de değinen Başkan Gökçek, bu verileri de şöyle açıkladı:

“Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre 2012 sonu itibariyle Avrupa’nın 6., Dünyanın 17. ekonomisi olduk.
2012’de ticari araç üretiminde dünyada 8., Avrupa’da birinci olmuşuz.

Gemi üretiminde dünyada 11., Avrupa’da 2’ciyiz.

Türkiye 2012 sonu itibariyle dünyanın 8., Avrupa’nın ise 2. en büyük demir çelik üreticisi.

Dikişli çelik boru üretiminde de Avrupa’da bir numarayız.

Cam eşya üretiminde Avrupa’da 2’inci, dünyada 3’üncüyüz.

Halı ihracatında 2012’de dünya 2’inci,  Avrupa birinciyiz.  

İnşaat demiri ihracatında dünyada Birinciyiz.  

Çelik profil ihracatında dünyada ve Avrupa’da 3’üncüyüz.  

Tekstil ve hazır giyim ihracatında dünyada 7’inci,  Avrupa’da 3’üncüyüz.”
 
 -“TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ KİRLİ OYUNLAR”
 
Açıklamalarında doların yükseltilmesinin de ABD’deki neoconların ve Türkiye’deki ortakları baronların oyunları olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “O oyunlara rağmen Merkez Bankası devamlı müdahale ederek kontrol altında tutmak istiyor. Niye yapmaya çalışıyorlar?

Merkez Bankası faizi artırsın istiyorlar. Bunun artması demek Türkiye’de halkın hortumlanıp beynelmilel güçlerin ceplerine bu paraların girmesi demek” diye konuştu. 

Bu rakamları açıklamasının nedenini de “11 sene önce emekleyen Türkiye’yi aldık, koşmaya başladık, şimdi kanat taktık uçuyoruz… Eskiden Osmanlı’ya hasta adam derlerdi. Türkiye de Osmanlı’nın devamı. O hasta adam dirilmiş, Avrupa zangır zangır sallanıyor, fabrikalar kapanıyor, buna karşılık Türkiye’de fabrikalar açılıyor. Bir arkadaştan bu hafta bir ifade duydum. Tabela yapıp asmak istiyorum. Dedi ki; ‘Bir tarafta küçülen Avrupa, öteki tarafta büyüyen Türkiye’. Gerçekten de füze gibi gidiyoruz” olarak açıkladı. 
Şu anda dış güçlerin “Bunlar uçmaya başladı, bunların kanatlarını nasıl kırarız” düşüncesinde olduğunu da kaydeden Başkan Gökçek, yaşanan gelişmeye ilişkin verdiği rakamları şöyle sürdürdü:

“Sayın Başbakanımız TOKİ’ye talimat verdi, ‘evsiz insanları ev sahibi yapalım’ diye. Bunun üzerine yapılan yatırım. Rakamları eski parayla ifade edeceğim, çünkü küçük gözüküyor öteki türlü. Sayın Başbakanımız kızıyor ama kızsa da insanlarımız anlasın diye eski parayı kullanacağım. TOKİ’nin AK Parti iktidara geldikten sonra yapmış olduğu yatırım miktarı 46 katrilyon lira. Yolsuzluk yaptığı iddia edilen AK Parti’nin yaptığı yatırım… 81 ilde 544 bin 887 tane konut üretti ve vatandaşlara dağıttı. Bunların içerisinde belli bir kısmı dar gelirli vatandaşlara 20 yıl vade ve ayda 100 lira taksitle verildi…

Tam 232 tane baraj yapıldı. İnsan duyunca hafzalası duruyor. Her sene 23 tane ve her ay iki tane baraj yapılmış… Türkiye’de evvelden size hızlı tren gelecek deseler gülerdiniz, şimdi Türkiye’nin dört bir tarafına hızlı tren gidiyor. 1086 kilometre demiryolu inşa edilmiş... 15 bin kilometre yeni otoyol. 21 bin kilometreye çıktı otoyollarımızın toplamı… Evvelden niye yapılmıyordu bunlar? Bu yollar hırsızlıkla mı yapıldı. Dün paran vardı, sen niye yapmıyordun? Ak Parti iktidarı geldi parayı buldu hortumları kesti bu yatırımları yapmaya başladı.

THY, eskiden sıradan bir havayoluydu. Avrupa’da adını bilen bile yoktu. Şu anda bir noktadan dışarıya en fazla uçuş gerçekleştiren hava yolu. Doğrudan doğruya Avrupa’nın da 3 numarası oldu. İnşallah bir numara olacak… Eskiden gemi mi yapardık tersane sayımız 71’e çıktı. Gemi inşaatında dünyada 23. İdik, şu anda dünyada 6. sıraya yerleştik. Bir 10 sene sonra biri de yakalarız…

İnternet diye bir şey yoktu, şu anda 16 milyon abone, 45 milyon kullanıcıya ulaşmışız.
554 tane hastane inşa etmişiz. Eskiden hastaneler nasıldı hatırlar mısınız? 98 tane gezici sağlık birimi kuruldu ve 18 milyon vatandaş muayene edildi.

Tarımda Türkiye 188 ülkeye 16 milyar tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna ulaştı.

Gayri safi yurt içi hasıla ile Türkiye dünyada 7., Avrupa’da birinci sıraya oturdu.
Tarımsal ihracatımız 4 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkmış ve 4 kat artmış…

Hükümetimiz özellikle Köylüye ve çiftçiye öylesine kol kanat germiş ki tarımsal kredi faizi iktidara geldiğimizde yüzde 59 idi, şu anda 0-5 arasında oynuyor… Tarımsal sektöre verilen toplam destek 10 senede 49 katrilyon. Hani AK Parti paraları yutuyor, yiyor ya 49 katrilyon da köylüye düştü.

Fakir fukaraya neler yapmışız? 2 milyon aileye kömür dağıtmışız. Yoksul ailelerin okula giden çocukları için 1 milyon anneye 2 katrilyon lira ödemişiz. Fakir ailelere 1 katrilyon giyim ve gıda yardımları yapıldı. Belediyeler hariç…

Evde bakılan engelliler ve onlara bakan refakatçileri var. Devlet bunlara sahip çıkıyor ve bir asgari ücret tutarında ücret verilmeye başlandı. 1,7 katrilyon lira ve 300 bin kişi bundan yararlanıyor. Bakıma muhtaçsınız ve yanınızdaki kişiye devlet bakana para veriyor. Eskiden hastaya bile verilmezdi. Ak parti hükümeti böyle bir hükümet.

Sana bakıyor diye yanındakine para veriyor… Son 10 yılda sosyal harcamalarla ihtiyaç sahibi olan ailelere harcanan para 107 katrilyon lira. Yoksula, fakire fukaraya sosyal yardım olarak dağıtılmış.”
Son Güncelleme: 04.02.2014 19:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.