İşte Büyükşehir'e Katılan 9 İlçe Belediyesi

Büyükşehir Belediyelerinin yetki ve sınırlarını belirleyen yasayla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumluluk alanları da il sınırlarını kapsayacak şekilde değişerek, 3 kat arttı.

13 Kasım 2012 Salı 23:50
İşte Büyükşehir'e Katılan 9 İlçe Belediyesi

 

Artık, Büyükşehir Belediyesi’nin imkan ve hizmetlerinden Ankara’ya bağlı tüm ilçeler yararlanabilecek.
 
-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN  TARİHÇESİ-
 
1984 yılında çıkan 3030 sayılı yasa ile İstanbul ve İzmir’le birlikte Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşan Ankara, Merkez ilçeler Altındağ, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Mamak ile yola çıkmıştı.
 
Daha sonra Sincan ve Gölbaşı ile ilçe yapılan Etimesgut’un katılımıyla metropol ilçe sayısı 8’e yükselen Ankara, Temmuz 2004’te yürürlüğe giren 5216 sayılı yasa ile de sınırları 50 kilometre yarıçapına çıkınca, Çubuk, Akyurt, Kalecik, Kazan, Ayaş, Pursaklar, Bala ve Elmadağ’ın katılımıyla metropol ilçe sayısını 16’ya çıkartmış, beldelerle birlikte görev ve yetki alanı 4 kat daha büyümüştü.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe giren yeni “Büyükşehir Belediyeleri Yasası” ile Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanı, il sınırlarının tümünü kapsadı.
 
Yeni yasa ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine, Ankara’nın diğer ilçeleri, Evren, Şereflikoçhisar, Haymana, Güdül, Nallıhan, Beypazarı, Polatlı, Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçeleri de katılarak ilçe sayısı 25’e yükselirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mücavir alan sınırı da tam 3 kat artarak 2 milyon 600 bin hektara yükselmiş oldu.
 
Yasayla, Ankara'daki bucaklar ve bucak teşkilatları da kaldırılacak. Böylece 40 bucak teşkilatı ortadan kalkacak. Yeni bağlanan ilçelerdeki köyler ise daha önce bağlanan ilçelerdeki köyler gibi mahalle statüsüne kavuştu.
 
BAŞKAN GÖKÇEK: “KAŞIKLA ALDIĞIMIZI, KEPÇEYLE MİSLİ,
MİSLİ VERECEĞİZ”
 
Yeni Yasa ile Büyükşehir Belediye sınırlarının, Ankara il sınırları olacağını ifade eden Başkan Melih Gökçek, Ankara’nın en ücra yerlerinden Şereflikoçhisar'ın Aksaray sınırındaki Çalören, Üzengilik; Nallıhan'ın Bolu sınırındaki Nebioğlu ve Ericek, Beypazarı'nın Gerede sınırındaki Şahinler, Çankırı’nın Çerkeş sınırındaki Kasımlar köylerinde yaşayan her vatandaşın Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarından faydalanacağını vurguladı.
 
Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
“Yıllar içinde artarak büyüyen hizmet alanlarımız artık il sınırlarımız dahilinde olacak. 843 bin hektar olan Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı, 2 milyon 600 bin hektara çıktı.
 
Bundan böyle  Başkent’in doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar ilçe ve mahallelerine Büyükşehir Belediyesi tarafından en iyi hizmet verilecek.
 
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 16 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz alt ve üst yapıdan, yeşil alanlarına, imarından ulaşımına, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden, panayır ve festivallerine,  yollarından alt üst geçitlerine, içme suyundan arıtma tesislerine, gıda ve temizlik yardımlarından, eğitime desteğe kadar tüm bu proje, çalışma ve yardımların tamamı yeni ilçelerimizde de vatandaşlara ulaştırılacak.
 
Kısacası Başkent’in merkezinde ne varsa buralarda da aynısını gerçekleştireceğiz. Yeni ilçelerden dolayı bize yapılacak katkıyı kat kat bu ilçelerimize hizmet olarak döndüreceğiz. Yani bize kaşıkla gelecekten, biz kepçeyle hem de misli, misli vereceğiz.” 
 
-BELEDİYE MECLİS ÜYE SAYISI 103’TEN 136’YA ÇIKACAK -
 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tüm Ankaralıların da temsil edileceği bilgisini veren Başkan Gökçek, “Yapılan değişikliğin ardından belediye meclis üyesi sayısı 103’ten, 136’ya çıkacak.
 
Böylece en ücra yerdeki vatandaşımızın da sorun ve talepleri, temsilcileri tarafından meclis gündemine taşınarak, çözüme kavuşturulacak” diye konuştu.
 
 Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin Büyükşehir belediyeleri tarafından yerine getirileceği bilgisini de veren Başkan Gökçek,  üç kat daha büyüyen hizmet alanının mevcut yasaya göre iki yıl içinde 1/25 bin ölçekli nazım planının ve çevre düzeni planının yapılacağını vurguladı. 
 
“BÜYÜKŞEHİR’DEN TÜM ANKARA’YA EŞİT HİZMET” 
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, büyükşehirler arasında en geniş alanda hizmet veren belediye olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
“Bundan önce de yetki alanımız da olmamasına karşın Beypazarı, Kızılcahamam, Haymana ve Güdül başta olmak üzere Ankara’nın birçok ilçe, belde ve köyüne Büyükşehir belediyesi olarak Asfalt, çevre düzeni, yol, park ve altyapı gibi çok sayıda hizmet götürdük.
 
Yolu olmayan yerlerin yollarını yaptık, cadde ve sokaklarına asfalt döktük, içme suyu ihtiyacı için kuyular açtık, paket arıtma tesisleri inşa ettik, araç parklarını yeniledik, ihtiyaç sahibi ailelere gıda, öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımlarında bulunduk.
 
Yani resmi olarak sorumlu olmasak bile ihtiyaç duyulan her zaman fiili olarak bu bölgelerimizin yanında yer aldık. Artık yasayla bu ilçe ve köylerimiz bize bağlandığı için hizmetlerimizden kat  ve kat daha çok yararlanacaklar.“
 
 “TÜM ANKARA’NIN 1/25 BİNLİK PLANI İKİ YIL İÇİNDE YAPILACAK”
 
Büyükşehir Belediyesi Yasası kapsamında iki yıl içinde 1/25 bin ölçekli nazım planının ve çevre düzeni planının yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden Başkan Gökçek,
 
 “2004 yılındaki yasa ile belediye sınırlarına dahil olan alanda 2 yıl içinde ‘2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’ yapmıştık. Bu plan;  doğal, çevresel, tarihi ve kültürel mirasını koruyup geliştiren, kentsel yaşamın her alanında yüksek kaliteyi kentli yurttaşlara hakça sunan, bilim, kültür, hizmet merkezi dünya kenti, Başkent Ankara vizyonuna uygun bir planlamaydı.
 
Şimdiki planlama da benzer bir planlama olacak. Bu konuda oldukça tecrübeli olan arkadaşlarımız tarafından 2 yıl içinde yeni bir bütüncül Nazım İmar Planı daha yapacağız” dedi.
 
-YENİ YASAYLA BELDELERİN DURUMU-
 
Yeni Yasa ile birlikte,  Oltan (Ayaş); Afşar (Bala); Çağabey, Sorgun, Yeşilöz (Güdül); Balçıkhisar, Bumsuz, Çalış, Yenice, Yurtbeyli (Haymana); Çeltikçi (Kızılcahamam); Çayırhan, Sarıyar (Nallıhan); Karaşar, Kırbaşı, Uruş (Beypazarı); Çalören, Devekovan, Gülhüyük, Kacarlı (Şereflikoçhisar) beldeleri mahalle statüsüne kavuşacak.
 
BÜYÜKŞEHİRE YENİ KATILAN İLÇELERİN DURUMU
 
BEYPAZARI: 
 
Belediye Başkanı: Cengiz Özalp
Konumu ve tarihi: Beypazarı Ankara’nın 100 kilometre kuzeybatısındadır.  Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi konakları ve gümüş işlemeciliği ile sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olma özelliği ile de yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği ilçelerden biridir. Nüfus: 47 bin 018
 
ÇAMLIDERE:
 
Belediye Başkanı: H. Caner  Can
Konumu ve Tarihi: Ankara şehir merkezine uzaklığı 99 kilometre olan Çamlıdere Ankara’nın kuzeybatısında yer alır. Yüzde 66’sı çam ve meşe ormanlarıyla çevreli olan ilçenin sahip olduğu tabii göl ve akarsular bölgeyi doğa tutkunlarının uğrak yeri haline getiriyor. Ayrıca Başkent’in içme suyu ihtiyacının yüzde 70’in karşılandığı Çamlıdere Barajı da bu ilçemizde bulunmaktadır. Nüfus:  8 bin 293
 
EVREN:
 
Belediye Başkanı: Nedim Keskin
Konumu ve tarihi:  Ankara’ya 178 kilometre mesafesi ile en uzak ilçelerden birisidir. Hirfanlı Baraj kıyısında bulunan ilçede iki höyük ve Bizans dönemine ait bir kalesi bulunmaktadır. Ilıman bir iklime sahip ilçede genellikle tarım, hayvancılık ve baraj gölü nedeniyle balıkçılıkla uğraşılmaktadır. Nüfus: 6 bin 500 
 
GÜDÜL:
 
Belediye Başkanı: Hüseyin Erdoğan
Konumu ve tarihi: Ankara'nın kuzey batısında ve  90 kilometre mesafededir.  Kirmir Vadisi ve İnönü mağaralarıyla hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip olan ilçe Başkentin önemli mesire alanlarından biridir. Ayrıca sorgun yaylasında bulunan gölet zengin çam ormanlarıyla çevrilidir. Nüfus: 10  bin 676
 
NALLIHAN:
 
Belediye Başkanı: Ahmet Adnan Okur
Konumu ve tarihi: Ankara’nın batısında ve çok engebeli bir arazi yapısına sahip olan Nallıhan, il merkezine 159 km mesafededir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Dört bir tarafı dağ ve tepelerle çevrili olan ilçede bitki ve hayvan çeşitliliği ile hem doğa hem de av turizmi gelişmiştir.  Taptuk Emre, Bacım Sultan Türbesi, Uluhan ve Nasuh Paşa Camii, Kocahan Hanı ile tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. El sanatlarında iğne oyası ise ilçenin simgesi haline gelmiştir.
Nüfus: 40 bin 670
 
POLATLI:
 
Belediye Başkanı: Yakup Çelik
Konumu ve tarihi: Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen ve Eskişehir yolu üzerinde önemli bir nokta olan, Kurtuluş savaşının son kalesi Polatlı, Ankara’ya 77 kilometre mesafede bulunuyor. Nüfus: 117 bin 510
 
ŞEREFLİKOÇHİSAR
 
Belediye Başkanı: Hakverdi Altuğ
Konumu ve tarihi: Şehir merkezine uzaklığı 150 kilometredir. Ankara’nın güneyinde, Tuz Gölü, Hirfanlı Baraj Gölü’nün ortasına yer almaktadır.  Doğal güzellikler içindeki bu iki göl kıyısında kurulan tesisler sayesinde turizm açısından gelişmiş bir ilçedir. 
Ankara’nın en uzak ilçelerinden biri olan Şereflikoçhisar’ın 46 köyü 4 kasabası bulunmaktadır. Nüfus: 36 bin 071
 
HAYMANA:
 
Belediye Başkanı:  Hacı Aysu
Konumu ve tarihi: Polatlı gibi Türkiye’nin tahıl ambarlarından olan ve sıcak su kaynakları ve tesis-leriyle ünlü Haymana’nın kent merkezine uzaklığı 73 kilometredir. Nüfus: 32 bin 705
 
KIZILCAHAM 
 
Belediye Başkanı: Coşkun Ünal 
Konumu ve tarihi: Sıcak ve soğuk su rezervleri, milli park vemesire yerleriyle ünlü Kızılcahamam Ankara’ya 83 kilometre uzaklığındadır. Nüfus: 24 bin 966
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.