Öne Çıkanlar Ankara Ankara Emniyeti 17 Aralık Operasyonu Melih Gökçek Faaliyet Raporu Nihat Tosun

Gülen bu savunma ile beraat etmiş

'Laik devlet yapısını değiştirmeye yönelik örgüt kurmak' gerekçesi ile 2000 yılında DGM'de yargılanan Fethullah Gülen'in savunmasındaki dinleme ayrıntıları hayli ilginç

Gülen bu savunma ile beraat etmiş
 Fethullah Gülen, 31 Ağustos 2000 tarihinde DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel tarafından "laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyette bulunmak" gerekçesi ile açılan davada yargılanmış ve yapılan hukuksuz delil savunması ile beraati etmişti. 

GÜLEN: KASETLER DELİL OLMAZ: MONTAJLA TAHRİF VAR!

Gülen'in savunmasındaki ayrıntılar bugünün pencereseinden bakıldığında ise hayli dikkat çekici olarak yorumlanıyor. Gülen savunmasında Davaya delil olarak gösterilen kitaplar, kasetler, bilgisayar çıktıları ve televizyon haberlerinin delil niteliği taşımadığını, daha somut delillere gerek olduğunu, bu kaset ve çıktıların bir kişiyi suçlamak için yeterli olamayacağını ve ses kayıtlarının ve kasetlerin montajlanarak tahrif edildiğini belirtiyor. Ayrıca masumluk karinesinin çok önemli olduğunu söyleyen Gülen, hiç kimsenin yargı kararı kesinleşmeden suçlu ilan edilemeyeceğini söylüyor.

İŞTE GÜLEN'İN SAVUNMASINDAKİ O MADDELER

"Kitap, kaset gibi yazılı ve görsel eserlerdeki düşünceler ile sosyal faaliyetler yani düşünce ve inançlar, suçlama konusu yapılamaz ."

"Bir kimse hakkında düzenlenen iddianamede somut delillerin ortaya konması gerekir.İddianamedeki isnatlar soyut değerlendirmelerdir."

KİMSE HÜKÜM GİYMEDEN SUÇLU İLAN EDİLEMEZ!

"Masumluk karinesi çok önemlidir. Hiç kimse kesinleşmiş yargı kararı olmadan suçlu ilan edilemez."

"Şüphe altındaki kişiye yönelik suçlayıcı yayın, tutum ve kişilik haklarını ihlal edici davranışlar hukuka aykırıdır."

MONTAJLA TAHRİF!

"Üzerine bazı teknik işlemler yapılarak sanığın çeşitli konuşmalarının tahrif edilmesiyle oluşturulan kasetler hukuka uygun delil kabul edilemez."

"Eğer kasetlerdeki konuşmalar özel sohbet ortamlarında yapılmışsa aleniyetin varlığından söz edilemez."

"Kimliği belirsiz kişilerin hangi hangi yöntem ve amaçla elde ettikleri belli olmayan bazı kasetlerin çeşitli tahrifatlar yoluyla kolaj metinler oluşturarak dava dosyasına sokulması hukuka uygun delil toplama usullerinden değildir."

"Ses ve görüntü bantları manyetik kayıtlardır. Günümüzün teknik imkanlarında bunların üzerinde çok kolay tahrifat yapılabilmektedir."

"Bilgisayar çıktıları kolaylıkla değiştirilebilir. Dosyada yer alan bilgiler ışığında bu verilerin kesinlikle dokunulmadan korunduğu ve tahrif edilmediği söylenemez. Ceza muhakemesinin en önemli ilkelerinden biri olan 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesi gereğince, bu konuda küçük bir şüphe dahi bulunsa mahkeme bunları delil olarak kullanamaz."

hurhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.