Gökçek'e Hayvan Hakları Ödülü

 Gölbaşı Hayvan Barınağı Yönetim Kurulu üyeleri ve bir grup hayvan hakları gönüllüsü, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ziyaret ederek, sokak hayvanlarına sağlanan imkan nedeniyle bir şükran plaketi verdiler.

05 Ekim 2012 Cuma 13:08
Gökçek'e Hayvan Hakları Ödülü

 

 
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarına sahip çıkarak korunması ve yaşamlarını daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda sürdürebilmesi için yaptığı çalışmalar hem yurt dışı hem de yurt içindeki hayvan sever dernekler tarafından takdirle karşılanıyor.
 
Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Geliştirme Sağlık Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Mine Eren, heyet üyelerine adına Başkan Gökçek’e sokak hayvanlarına sahip çıkmasında dolayı bir şükran plaketi sundu.
Mine Eren, 9 -10 Eylül tarihlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarını bizzat yerinde inceleyen ve büyük hayranlık duyduğunu ifade eden Dünya’nın önemli hayvan sever derneklerinden biri olan Brigitte Bardot Vakfı adına Başkan Gökçek’e ayrıca bir teşekkür mektubu verdi.
 
“Böyle bir ödüle layık görüldüğüm için çok teşekkür ediyorum. Bu ödül benim için son derece anlamlı” diyerek vakıf yöneticilerine teşekkür eden Başkan Gökçek, sokak hayvanları ile ilgili düşünce ve projelerini şöyle anlattı:
 
“ Ben yürekten inanıyorum, insan hakları ne kadar varsa, hayvan hakları da o kadar olmalı. O da Allahın bir yaratığı, o da can taşıyor, canı acıyor, üzülüyor, seviniyor, dolayısı ile onları mutlu etmek aynı zamanda bizim dini görevimiz. En büyük sıkıntımız ikilemde kalmak. Bir taraftan ‘sokaktaki hayvanı alalım kısırlaştıralım, tekrar bırakalım’ diyoruz. Ama hayvanların sayısı çoğalınca sokakta hayvanların meydana getirdiği çeteleşme sonucu vatandaşın şikayeti çoğalıyor.
Bir taraftan da hayvanlar özellikle çocuk ve yaşlılara zarar vermesin istiyoruz. Bir taraftan da hayvanları korumamız gerekiyor.
 
Onun için sokak hayvanları için daha geniş ve modern yerler yapmaya kararlıyız. Mekan olarak birkaç yer tespit edildi. Ama Ankara’ya uzak olması bizi değişik yer arayışlarına sevk etti. Öyle zannediyorum ki 15 gün 1 ay içerinde kesin bir yer belirlenecek ve hayvanların barınabileceği daha modern yerler yapacağız.
Bir de şöyle bir temayül başladı. Nasıl olsa burada bir hayvan barınağı var, başka vilayetlerden sokak hayvanlarını toplayalım buraya bırakalım. Bu çok sık yapılan bir iş haline geldi. Onun için biz gerekli önlemlerimizi alacağız. Hem hayvanlarımızı koruyacağız hem de insanlarımızı koruyacağız. Zor bir iş ama mutlaka yapmamız lazım.
 
En güzel çözüm sokak hayvanlarını sahiplendirebilmek. Onun için de ben bir proje düşündüm. Vatandaşlar sahiplenirken bu hayvanların sempatik ve gösterişli olanlarını seçiyorlar. Sokakta başıboş dolaşan hayvanlardan hiç olmazsa seçtiklerimizi bir yerde teşhir edelim sahiplendirelim diyoruz, böyle de bir projemiz var.”
 
“AVRUPA’NIN EN BÜYÜK HAYVANAT BAHÇESİ ANKARA’YA”
 
 Başkan Gökçek, hayvanların olabildiğince huzurlu yaşayacağı geniş mekanlarda mutlu olabileceklerini ve vatandaşların da onları yakından tanıma fırsatı bulacağı Avrupa’nın en büyük Hayvanat Bahçesi’nin Ankara’da yapılacağını belirterek, şöyle devam etti:
 
“Ankara’ya Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesini AOÇ Atatürk Orman Çiftliği’nde yapma hazırlığı içindeyiz. Bu ay içerisinde fiili çalışmalarına başlayacağımız bu projeyi, 2013 yılı içerinde tamamlayacağız. Hem safari park hem de normal hayvanat bahçesi olacak. Bunun da Ankara’ya çok şey kazandıracağına inanıyorum.
 
Çocuklarımızı evcil hayvanlarla tanıştırmak önemli hedeflerimiz arasında.. Park içerisinde 20’şer 30’ar gruplar halinde bulunacak hayvanlar çocuklarda hayvan sevginin arttırılmasını sağlayacak. Sincan ve Keçiören evcil hayvan parklarımızda çocukların hayvanlara gösterdiği ilgi, bu yöndeki gayretimizi arttırıyor.
Sizin de destekleriniz ve elbirliğiyle daha güzel işler yapacağımızı ümit ediyorum.”
 Ankara Büyükşehir Belediyesi evcil hayvanların muayene, tedavi, kısırlaştırma ve aşı işlemlerini yerine getirerek, sahipsiz hayvanların da yaşam alanlarında insanlarla birlikte sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlıyor.
 
2006 yılından 2012 yılı Ağustos ayı itibariyle sahipsiz sokak hayvanlarına kısırlaştırma, aşılama ve paraziter ilaç uygulaması başta olmak üzere 86 bin 865 adet veterinerlik hizmeti verildi.
 
Büyükşehir Belediyesi ayrıca sokak hayvanlarının beslenme, tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyaçları için bazı gönüllü hayvan sever kuruluşlara aylık ayni yardım yapıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.