Başkent'e Anne Üniversitesi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağan toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında yapıldı.

11 Aralık 2012 Salı 19:47
Başkent'e Anne Üniversitesi

 

Toplantıda gündeme ilişkin maddeler görüşülürken Yenimahalle İlçesi’nde bulunan bir arsanın ASKİ Spor Kulübü için prefabrik yapılar yapılmak üzere ASKİ Genel Müdürlüğü’ne tahsisi ile ilgili başkanlık yazısı oybirliği ile kabul edildi.
 
Başkanlık yazısına göre Altındağ sınırları içerisinde bulunan ve üzerinde eski ASKİ Hizmet Binası bulunan parselde yapılan plan değişikliği sonucu parselin “Öğrenci Yurdu” kullanımına dönüştürüldüğü, parsel üzerindeki ASKİ Spor Kulübüne ait tesislerin yıkıldığı ve bu nedenle yeni tesis ihtiyacının doğduğu belirtilerek, Yenimahalle ilçesi sınırları içinde bulunan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi ile Hazine’ye ait olan 61102 ada 1 parseldeki Büyükşehir Belediyesi hissesinden 3190 metrekarelik bir alanın ASKİ Spor Kulübü için prefabrik yapılar yapılmak üzere ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak tahsis edilmesi oybirliği ile kabul edildi.
 
-HAYVAN BARINAĞI İYİLEŞTİRİLECEK
 
Toplantıda ayrıca Gölbaşı Hayvan Barınağı ile ilgili talepleri içeren Başkanlık yazısı da görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.
 
Başkanlık yazısında hayvan sayısının fazlalığı ve kış şartları nedeniyle görevli personelin yetersiz kaldığı belirtilerek, barınakta bulunan hayvanların daha iyi beslenmesi, beslenme maliyetlerinin düşürülmesi ile yem ve mama fabrikalarının kurulması, barınağın uygun bir yerine kedi evi yapılması, Gölbaşı Hayvan Barınağı’na personel takviyesi yapılması uygun görüldü.
 
Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan Başkan Melih Gökçek,  hayvan barınağı konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Hayvan barınağı konusunda hala çalışmalarımız devam ediyor. Ancak hala çözüm ve yer bulamadık. Çünkü bulacağınız alanın ağaçlıklı alan olması gerekiyor, ama aynı zamanda da herhangi bir şekilde su meyilinin bizim içtiğimiz yerlere akmaması gerekiyor.
 
Mesela biz Çamlıdere tarafında bazı yerler bulduk. Gayet güzel, ama aşağı doğru indiği zaman tehlike teşkil ediyor. Bazı yerleri Valilik buldu, biz bulduk. Oralar da tamamen bozkır, hiç ağaç yok. Hala arayış içindeyiz. Onun için hiç olmazsa burası yapılana kadar Gölbaşı’nın şartlarını iyileştirmek istiyoruz. Onun için yapılan bir şey. Hayvan yemi fabrikası yapmayı düşünüyoruz. Bunların hepsini içeren önerge” diye konuştu.
 
-ANKARA’DA, “AB KONFERANSI”
 
Toplantıda ayrıca AK Partili üye Alper Küçük tarafından verilen, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim 2004 tarihinde AB Dış İlişkiler Komitesi ile yaptığı “AB ve Yerel İdareleri” konferansının AB-Türkiye müzakerelerinin başlamasında çok büyük bir rol oynadığı belirtilerek, Ankara’nın Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler’deki etkinliği kullanılarak, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi ile Ankara’da bir konferans yapılması için Avrupa Konseyi’nde ilgili birimlerle temasa geçilmesine ilişkin önerge de oybirliği ile kabul edildi.
 
-KADINA VE AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI “ANNE ÜNİVERSİTESİ”
 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yine AK Partili üyeler Ayhan Yılmaz, Hatice Çakmak ve Filiz Kaymak tarafından verilen, kadına uygulanan şiddet ve aile içi kavgaların önlenmesine yönelik olarak Gazi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde “Anne Üniversitesi” adı altında program düzenlenmesine ilişkin önerge de Meclis üyelerinin oybirliği ile karara bağlandı.
 
Kadına uygulanan şiddetin ve aile içi kavgaların toplumda çok önemli yaralar açtığı belirtilen önergede, “Hanımların bu sıkıntılarını giderebilmek maksadıyla; üniversite öğretim görevlilerinin dersler vereceği bir ‘Anne Üniversitesi’ adı altında Gazi Üniversitesi ile işbirliği yaparak bir program geliştirmenin uygun olması planlanmaktadır” denildi.
 
Bu konuda yapılacak olan tüm masrafların Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanabilmesi ve gerektiğinde belediye çalışanlarının ve belediye dışından temin edilecek uzman kişilerin ders verebilmesi, bu konuda da Gazi Üniversitesi ile protokol yapılması da Meclis üyelerinin “evet” oyuyla kabul edildi.
 
-ÖDÜLLÜ YARIŞMA
 
Ankara’da turizm, tanıtım, kültür, sanat, sosyal yaşam, spor, belediye faaliyetleri ve benzer konularda değişik yaş ve gruplarda ödüllü yarışmaların açılması, bu yarışmaların makale, şiir, şarkı gibi dallarda yapılması ve birinci, ikinci, üçüncü olanlara ödül verilmesi ile ilgili önerge de oy birliği ile kabul edildi.
 
Önergeye ilişkin olarak Meclis üyelerine bilgi veren Başkan Gökçek, “ilkokullarda, ortaokullarda, liselerde, üniversitelerde ve değişik meslek grupları arasında İnternet yoluyla yarışmalar yapılıp ödül vermek için Belediyemiz tarafından verilen bir önerge” dedi.
 
-MECLİS ÜYELERİ BÜTÇE YEMEĞİNDE BULUŞTU
 
Geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, EGO ve ilçe belediyelerinin bütçe görüşmelerinin ardından Başkan Gökçek’in yaptığı teşekkür yemeği daveti de Meclis toplantısının ardından ALA Restoran’da gerçekleşti.
 
2013 yılı tahmini bütçe görüşmeleri nedeniyle verilen yemekte Başkan Gökçek, Belediye Meclis Üyelerine gayretlerinden dolayı şükranlarını sunarak, “2013 yılının Ankaramız için bir altın yıl olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” diye konuştu.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.