Fırat Üniversitesi'nde ibreler Prof.Dr. Erol KELEŞ'i gösteriyor

12 Temmuzda Türkiye’nin birçok seçkin üniversitesinde rektörlük seçimleri yapıldı.

Fırat Üniversitesi'nde ibreler Prof.Dr. Erol KELEŞ'i gösteriyor
12 Temmuzda Türkiye’nin birçok seçkin üniversitesinde rektörlük seçimleri yapıldı.

Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine akademik ve ilmi anlamda yürüyecek kadroların yetiştirilmesi noktasında bu atamalar çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin güzide şehri El-Aziz’de de seçimler yapıldı.

Toplam 6 rektör adayının yarıştığı seçimlerde 938 öğretim üyesinden 905'i oy kullandı. Oylardan 893'ü geçerli 12'si geçersiz sayıldı. Fırat Üniversitesi AKM Salonunda gerçekleşen seçimlerde rektör adaylarının aldığı oy dağılımı şöyle: Prof. Dr. Erol Keleş 380 oy, Prof. Dr. Berrin Tarakçı 5 oy, Prof. Dr. Bilal Üstündağ 65 oy, Prof. Dr. Hüseyin Turhan 8 oy, Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ 417 oy, Prof. Dr. Mehmet Şekerci 18 oy aldı. Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor değil mi? Hayır, işte yanıldığımız nokta burası.

Bu sonuçlar mevcut rektör ile diğerleri arasında tarafsız bir seçim olmadığını gösteriyor. Tabiri caizse bir savaş düşünün; karşı tarafın elinde tüm lojistik imkânlar, para, askeri güç ve insan kaynağı var.

Diğer tarafın elinde ise samimi arkadaşlarından ve manevi desteklerinden başka hiçbir şeyi yok. İşte bu seçim şartları ve dönemi aynı yukarıda izah etmeye çalıştığımız gibi oldu. Sayın Rektör Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, üniversitenin tüm imkânlarını seferber ederek girdiği yarıştan istediği sonucu alamamışa benziyor. Sayın Demirdağ cephesinde tam bir hayal kırıklığı yaşanıyordur elbet… Yerel yazılı ve görsel medya kaynaklarından alınan bilgilere göre, Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ’la, paralel yapı ile gizli dirsek temasının olması ve paralel yapı oylarını blok halinde alması da bir olumsuz referans olarak reis-i cumhurun önüne gelecektir.

Reis-i Cumhurun bu konudaki hassasiyeti dikkate alındığında, alınan bu oyların Sayın Demirdağ için bir öneminin olmayacağı düşünülmektedir.

*** Hâlbuki yarışın adil ve eşit şartlarda yapılmamasına rağmen Prof. Dr. Erol Keleş, mevcut öğretim üyelerinin % 42’sinin teveccühünü kazanarak adeta yarışın şimdiden galibi olmuştur. Üniversitede adaylığını açıkladığı günden itibaren taraflı tarafsız tüm kesimlerin takdirini kazanan Elazığ’ın yetiştirdiği bir değer olan, Prof. Dr. Erol Keleş şehirle de bütünleşmiş görünüyor.

Sivil toplum kuruluşları, Elazığ sanayicilerinin de desteğini alarak oluşturduğu bu pozitif enerji Elazığ şehrine yayılırsa şehir hem akademik anlamda ivme kazanacak hem de daha önceden pek de gerçekleşemeyen üniversite şehir bütünleşmesi oluşacaktır.

Medeniyetimizin yeniden inşası anlamına gelen bu rektörlük atamalarının herkesten ziyade, üniversite gençliğinin nabzını elinde tutan Prof. Dr. Erol Keleş özgür akademik ortam ve çalışma barışını sağlayacağına inancımız tamdır. Ülkemizin imarına akademik boyutta katkılar sağlayan, karşılaşılan problemlerin halline yönelik çözümler üreten, bilim insanı olmanın verdiği olgunluk ve donanımla hayata bakan akademisyenlerin; “sen-ben”, “bizimkiler-sizinkiler” şeklindeki “ötekileştirişi” söylemlere kapılarak, medeniyet yolundaki kutlu yürüyüşten hiçbir surette uzaklaştırılmayacaklarına yönelik çaba sarf eden bir görüntüyü Prof. Dr. Erol Keleş sergilemektedir. Prof. Dr. Erol Keleş illegal yapılanmalarla mücadele ederek “Yeni Türkiye’nin sesine Elazığ’dan güçlü bir ses ve dinamizm kazandıracaktır.

Yeni dönemle üniversitede; Şehir ve STK barışık, katılımcı, şeffaf, kimsenin ötekileştirilmediği, personelin aşağılanmadığı, ayrımcılığın yapılmadığı, liyakat ve hakkaniyetin esas alınacağı ve gerekli zamanlarda, üst yönetime ulaşabileceği yeni bir anlayışla hareket edilecektir. Atanması halinde üniversitenin kronikleşmiş sorunlarını çözeceği kurumsallaşma önem vereceği, liyakatin esas alınması, personel ve öğrencilerimiz için mümkün olan her türlü imkânın sağlanmasını önceliyeceği, bilimsel düşüncenin üniversite genelinde egemen olması, huzurlu, özgür, sevgi ve saygıya dayalı bir ortamın inşası, doğru bir yönetim anlayışı ile belirli menfaat odaklarının değil üniversite paydaşlarının memnun olacağı bir Fırat Üniversitesi inşa etmektir. “Etkin, Özgür ve Onurlu Üniversite” inşası muhafazakâr, yerli ve milli kimliği olan ile Prof. Dr. Erol Keleş tarafından sağlanacaktır.

Başarılar değerli hocam
Anahtar Kelimeler:
Erol Keleş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.