Bu yazımızda sizlere Türkçe adıyla “altın oran” dan bahsedeceğim.

Altın oran nedir?

 "Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.” Ben ise basitçe 1.618 demekle yetiniyorum.

Peki, bu altın oran nereden çıkmış / kimler kullanmış?

Eski mısırlılar ve yunanlılar tarafından keşfedilmiş olan bu oran sabiti yunan alfabesinin yirmi birinci harfi olan “fi" ile gösteriliyor, öncelikle bu bilgiyi cepte tutmak lazım. Tam ne zaman ortaya çıktığı tabi ki bilenemiyor yani o kadar eski ki siz düşünün. Ama bu mükemmel oranla ilgili en bilinen eser Leonardo da Vinci ustanın 1492 yılında ortaya çıkardığı Vitrivius Adamı adlı çalışmasında insan vücudundaki altın oranı gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bu arada “altın oran” ismini ilk kullanan kişinin de Leonardo da Vinci olduğunu es geçmemek lazım.

Bunun yanında Mısırlılar “keops piramidinin” tasarımında altın oranın sabiti olan fi oranını kullanmışlar.

Yunanlılar, Athena’nın tapınağı olan M.Ö. 5. Yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiş olan “Partenon”un tüm tasarımını altın orana dayandırmışlar. Yine M.Ö. yaşamış olan antik Yunanistan da dünyaca üne sahip bir heykeltıraş olan "Fidias” da eserlerinde altın oranı kullanmış.

1,2,3,5,8,13,21,.. gibi giden ve her sayı kendinden önceki iki sayının toplamı olan sayı dizisini keşfetmiş olan İtalyan matematikçi Fibonacci’nin bu sayı dizisinde 3/2=1.5, 5/3=1.66, 8/5=1.6, 13/8=1.625 ve 21/13=1.615 olduğu görülür.

Yani her sayıyı kendinden önceki sayıya böldüğümüzde altın orana yaklaşık bir değer çıkmakta ve sayılar büyüdükçe altın orana yaklaşmaktadır. Bu sayı dizisinin sayılarını arttırırsak ve bir ortalama değer alırsak şunu söylememiz uygun düşer. Fibonacci serisi de bir altın oran temsilidir.

Altın oranın keşfinden sonra (keşif demek yanlış olmaz herhalde) Rönesans döneminde birçok sanatçı tablolarında bu mükemmel oranı kullanarak insan çizimlerinde ve heykel yapımlarında gerçeğe çok yakın sonuçlar elde edebilmişler.

Doğada altın oran nereler de var?

Bu konu sonsuza kadar sürebilecek bir yazım sabrı gerektiriyor. Çünkü bulunduğunuz yerden uzayın derinliklerine kadar altın oran her yerde. DNA’nızdan tutunda istiridye, salyangoz gibi kabuklu canlıların kabuklarında, en basitinden bizlerin vücudunda ki uzuvlarda, organlarda.

Birkaç örnek veriyim isterseniz de deneyin. Elimizde ki işaret parmağındaki (başparmak dışında her parmağımızda geçerlidir) ilk 2 boğumunun toplam uzunluğu 3.boğumun uzunluğuna eşittir.
 
İki ayağın toplam ölçüsü insanda yerden diz bölgesine kadar olan kısmın ölçüsüyle aynıdır, başın üst kısmından boynun bitimine kadar olan ölçü iki kez alt alta dizildiğinde ortaya çıkan ölçü tam olarak kişinin vücudunda ki merkez olan karın kısmına denk gelmektedir.

İnsanın dışında salyangoz kabuğunda ki spiral şekil ve uzay boşluğundaki spiral şekilde içten dışa doğru olmak şartıyla altın orana uymaktadır. Aynı şekilde çok ilginç bir örnek daha verecek olursam ayçiçeklerinin çekirdekleri altın oranı takip eden spiral oluşturacak şekilde dizilir.

Ve daha bir çok örnek bulabilirsiniz. Günlük hayatta oturduğunuz sandalyeden kullandığınız kaleme kadar endüstriyel birçok alanda yaşam standartlarımıza uygunluğu açısından estetiklik açısından altın oran kullanılmaktadır.

1.618 BU BÜYÜLÜ ORANI UNUTMAYIN..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.